Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Achilles

12. února 2008 v 9:36 | Miluše Zamazalová |  Dobové fotografie a pohlednice Horní Police
Firmu Achilles založili 16.5.1894 v Žandově Antonín Schneider, Václav John a František Hruška jako dílnu pro výrobu velocipédů. Díky dobré pověsti jejich výrobků a poptávce v roce 1896 zřídili novou továrnu v Horní Polici a zahájili tovární výrobu jízdních kol. Jejich předválečný katalog obsahoval již 25 různých modelů - kola pánská, dámská, dětská, sportovní i víkendová kola pro dva, dále speciální kola pracovní např. pro poštu....

Důležitým mezníkem firmy se stal rok 1904, kdy se zde postavil první motocykl - Achilles 350. V letech 1934-40 továrna zařadila do výroby malý motocykl Achilles-Sachs.
Ve třicátých letech byla k Achilles připojena firma Assman v Jedlce u Děčína, Agon v Loučné u Šumperka a firma ze Slezska.

Výroba v Achilles skončila v roce 1953 a většina zaměstnanců přešla do žandovského závodu Atmos. Stroje byly převezeny na Slovensko a do jiných závodů v Čechách, zabývající se výrobou kol.
Původně se zvažovalo, že sem bude přesunuta výroba ventilů a opravna kompresorů ze Žandova - ale zůstalo jen u slibů. Objekt byl později předán zemědělskému výkupu jako sklady. Dnes jsou v něm umístěny sklady Crystalexu Nový Bor.

čp. 137 - závod Achilles - dobový nákres

v době nacismu

Komplex továrních budov v roce 1925

Achilles novější podoba
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama