Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Hornopolická kronika a kronikáři 1/2004

6. února 2008 v 20:32 |  Mé vyšlé články

Kronika měří 50x70 cm a váží asi 40 kg. Obsahuje 978 stran. Její vazba má dva odstíny hnědé se zlatým nápisem " Kronika obce Horní Police ", a to na boční i na přední straně. První stránka kroniky zobrazuje barevné nápisy. Na horní části listu je zapsáno : Historii dělá člověk prací. Založena byla roku 1945 za předsedy MNV Jaroslava Krejčíka.
Prvním kronikářem byl M.Havelka. Sepsal naši historii : příchod Slovanů, první zmínky o Polici, kdy náležela klášteru doksanskému, o Hynku Berkovi z Jestřebí, pak o spojení Police se zákupským panstvím, o vytvoření první československé republiky, o převratu v květnu 1945, kdy převzali moc z rukou německého starosty čeští dělníci, totálně nasazení v továrně Achilles, a ti, kteří zde setrvali po celou dobu hitlerovského vedení.
Druhým kronikářem byl František Bašta, který získal svůj věhlas podrobnými zápisy. Začínají rokem 1945, kdy se zde po válce vše nově budovalo, a končí rokem 1989. To byl poslední zápis ve velké kronice. V tomto roce se pan Bašta dožil opravdu úžasného věku 92 let.
V roce 1990 byla zakoupena nová kronika v menším provedení ( 22 x 30,5 cm ) a oslovena starostou Šulcem p.Šmatláková, aby v kronikářství pokračovala. Ale doba po revoluci zřejmě nebyla příznivá pro tuto činnost, jako ve spoustě jiných obcích, a tak se kroniky dostaly do útlumu. V naší obci nebyl dopsán ani rok 1990 a zůstalo nedopsáno dalších 13 let.
V září 2003 mě oslovil starosta Flíček, jestli bych neměla zájem dělat kronikářku. Zprvu jsem se zhrozila, dát dohromady tolik let zpětně není maličkost, ale vzala jsem to. Na konci října přišla velká pomoc v podobě semináře, který se konal v českolipském muzeu, kde nás osm přednášejících seznámilo s různými tématy, jako například archeologie, památkový archiv, muzejní knihovna a samozřejmě kronikářství. Bylo to velmi poučné a co hlavně, už jsem věděla jaké první kroky mám udělat. Také mi hodně pomáhají p.Pötschová a p.Krumlovská z obecního úřadu, naše spolupráce je kedna z nejlepších. Děkuji.
Když jsem pročítala naši velkou kroniku, úplně mě uchvátila, a tak jsem se domluvila se starostou, že v ní budu po p.Baštovi pokračovat. Ještě spousta stránek zeje prázdnotou, tak by byla škoda je nezaplnit.
( článek vyšel v Regionálním zpravodaji č. 1/2004 )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama