Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Hornopolická škola 5/2004

7. února 2008 v 8:50 |  Mé vyšlé články
První zápis v obecní kronice o škole je z roku 1680, kdy hornopolické panství spravoval vévoda Julius František Sasko-Lauenburský. V té době probíhala vzbouření sedláků proti robotě a sedláci požádali polického učitele Arlta o sepsání jejich stížností pro vévodu. Vzbouřenci se dokonce sešli před místní školou, ale o místě, kde škola stála, není zmínka.
Školní budova u mostu byla otevřena 15. listopadu 1847 a slavnostně vysvěcena děkanem z Jezvé p.P.Františkem Heidem.
Další zápis v kronice je z roku 1918, kdy byla česká menšinová škola v budově zámku, kterou navštěvovalo v průměru 30-40 dětí jak z Horní Police, tak celého okolí. Tato škola však začleněním celého českého pohraničí do Německé říše byla v říjnu 1938 zrušena a veškeré zařízení převezeno do Loučeně u Nymburka. Samozřejmě dobře prosperovala trojtřídní německá škola u mostu, kde měl v pravém křídle přízemí byt řídící učitel.
Děti z Novosedla, Havraní, Podlesí, Valteřic, Stvolíneckých Petrovic, Novin u Stvolíneckých Petrovic, Tanečku, Ranného, Jezvé a Stružnice navštěvovaly až do roku 1938 školu v Heřmanicích, která byla jedinou školou na svazích Rabštejna a Kozelské vrchoviny.
Po válce byla 2.září 1945 slavnostně otevřena první místní česká trojtřídní obecná škola. K tomuto slavnému dni byla umístěna do zdi průčelí školy památeční deska a tímto textem : " Po šestiletém násilném držení byla tato škola dána 2.9.1945 znovu do služeb výchovy naší československé mládeže ". Téhož dne byla slavnostně otevřena i česká mateřská škola. Měšťanská škola tříroční s dvěma pobočkami a jednoročním učebním kurzem byla otevřena v zámku o rok později. Školu navštěvovaly děti z deseti obcí - H.Police, Žandova, Radče, Jezvé, Stružnice, Valteřic, D.Police, Šachova, V.Bukoviny a Karlovky, později byly přiděleny i Heřmanice.
V roce 1948 se rozrostl jak učitelský sbor, tak počet žáků, byly problémy s nedostatkem pitné i užitkové vody, paliva a kamen, vůbec nevhodné umístění měšťanské školy v zámku v nezdravém a studeném prostředí přineslo položení základů k jednání o postavení nové školy. O místě postavení nastaly dohady, v Žandově vyhovovalo jedno místo, a to hřiště Spartaku, ale nebylo schváleno z důvodu hranic českolipského okresu. V Horní Polici vyhovovalo také jedno místo, a to za místním hřbitovem. Nakonec to dopadlo tak, že se škola začala od roku 1952 stavět na kopci mezi H.Policí a Žandovem.
Škola měla ovšem vypadat trochu jinak, měla mít byt jak pro školníka, tak pro ředitele, jednoho učitele a svobodárnu, z toho, jak vidno, sešlo. Školní rok v této nové škole byl zahájen 8.září 1955.
( článek vyšel v Regionálním zpravodaji č.5/2004 )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama