Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Lesní požár 4/2004

6. února 2008 v 21:16 |  Mé vyšlé články

Dne 10.8.2004 vznikl na katastrální hranici pozemků Horní Police, Žandova a pozemků Lesů ČR ( na Radečském vrchu ) lesní požár, na jehož likvidaci se podílelo první den 68 hasičů a druhý den kolem 50 hasičů. První den bylo nasazeno 15 hasičských vozů a druhý den 13. Požárem byla zasažena plocha 2 ha lesního porostu a škoda vyčíslena částkou 150 tis. pro obec Horní Police. V této částce není ovšem obsaženo tankování nafty všech vozů. Na všem se budou podílet jak obě obce, Horní Police i Žandov, tak i Lesy ČR. Příčina vzniku požáru je v šetření.
Na likvidaci požáru se podílely DVPS Žandov, Nový Bor, Cvikov, Česká Lípa město, Benešov n. Pl., Sloup v Čechách, Česká Kamenice, Dobranov, Jezvé, Krásná Lípa, Děčín III., Skalice, Česká Lípa Bombardiér ( tj. bývalý podnik Vagónka ) a Horní Police. Velitel zásahu byl Michal Novák z DVPS Žandov. Chtěla bych se zmínit o jedinci, který mě zaujal nahoře svou aktivitou, tím byla jediná zúčastněná hasička, osmnáctiletá Lucie Petraschková z DVPS Nový Bor.
Naši hornopoličtí hasiči pomáhali jak se dalo, ačkoli se s technikou nemohli měřit s ostatními, přece byli ku prospěchu. Přes noc zůstali všichni ze Žandova, 2 členové z České Lípy Bombardiér, 2 ze Cvikova a 4 hornopoličtí. Radek Pinc s Romanem Bendou u Ploučnice a Antonín Flíček ml. s Jaroslavem Kurjakem ( člen zastupitelstva ) nahoře u lesa.
Také obecní úřad nezůstal pozadu, jak účetní M.Pötschová, tak místostarosta F.Lukášek a zaměstnanec OÚ pan Janoušek se po oba dny nezastavili. Postarali se o studené občerstvení a pití a pro každého jedno teplé jídlo. Toto občerstvení pro hasiče přišlo obec na 11,5 tis. Kč.
Ke konci bych se chtěla zmínit o zpřísnění kritérií pro dobrovolné hasiče, kteří mají projít profesionálním výcvikem. Všichni se této činnosti věnují po práci, ve svém volném čase a nebudou se moci zúčastnit náročného výcviku, na který ne každý dostane dnes v práci volno, takže bude hrozit zánik nejednoho družstva. Například ze Sloupu jeli večer unaveni domů, aby hned nastoupili do práce na noční směnu a to nebyli jediní, těchto příkladů by mohlo být více. A na tento požár nepřijelo ani jedno družstvo profesionální, všichni byli dobrovolníci.. O to větší patří všem zúčastněným jedno veliké " DĚKUJEME ".
( článek vyšel v Regionálním zpravodaji č.4/2004 )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama