Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Svatá Zdislava - naše patronka 1/2005

7. února 2008 v 9:19 |  Mé vyšlé články
Letos 21.května proběhne 10.výročí od kanonizace sv. Zdislavy, ochránkyně rodiny a patronky Libereckého kraje. Tato světice je pohřbena v Jablonném v Podještědí, její ostatky jsou uchovány v chrámu sv. Vavřince.
Žila v první polovině 13.století a pocházela z moravského městečka Křižanova, její otec patřil mezi přední české velmože. Byla ženou gotického rytíře Havla z Lemberka a Jablonného. Jak je známo, předsevzala si, že bude léčit lidi, čímž uplatňovala své vlohy. Díky svým léčitelským schopnostem a životní řeholi, kterou přijala, se dokonce dostala do rukopisů Dalimilových. A ten nepřeháněl, když napsal, že vzkřísila pět mrtvých. Starala se o všechny bez rozdílu stavu a přesto, že zemřela ani ne třicetiletá, stihla založit špitály a kláštery v Jablonném a v Turnově.
Nezapsala se do historie žádným velkým činem, ale trpělivou službou prostým lidem. Málokdo dnes ví, že se do 13. století o nás v "civilizované" společnosti jižní Evropy hovořilo, že "jíme lidi, syrové maso a pijeme krev". Byla to jistě nadsázka, ale obrázek o úrovni tehdejší české společnosti si můžeme udělat. Zdislava byla jistě velmi vnímavá a citlivá žena, a tak v ní zanechaly hluboký dojem církevní řády svou pokorou a službou lidem. Obdobnými vlastnostmi oplývali totiž svatý František z Assissi a svatý Dominik. A to je snad Zdislavin největší přínos. Dokázala se postavit vedle těchto velikánů své doby, věnovala se tomu, čemu věřila, i když okolnosti a podmínky jí nebyly vždy nakloněny.
( článek vyšel v Regionálním zpravodaji č.1/2005 )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama