Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Historické zajímavosti

6. března 2008 v 23:01
NEJSLAVNĚJŠÍ megalitická památka na světě - mystický chrám v Stonehenge ( jižní Anglie ), byla snad kdysi observatoří pro předpovídání významných astronomických událostí. Teorie Geralda Hawkinse - obrovská prehistorická observatoř a spojnice mezi jejími kameny tvoří přesné čáry pozorování východu a západu slunce a měsíce v klíčových dnech, jako je letní a zimní slunovrat. Lze tu sledovat pohyby slunce, měsíce a hvězd, předpovídat zatmění a určit vhodný čas k uctívání bohů zvěrokruhu.
NEJVÝZNAMĚJŠÍ skupina neolitických monumentů v Británii se shlukla kolem vesnice AVEBURY : starověké středisko plodnosti, najdeme tu NEJVĚTŠÍ prehistorickou hrobku v Anglii.
NEJVĚTŠÍ prehistorická hrobka v Anglii je MOHYLA ve West Kennetu, dlouhá 104 metrů.
Tři NEJUPRAVENĚJŠÍ hrobky - NEWGRANGE, KNOWTH a DOWTH v pohřebišti známém pod názvem BOYNSKÁ ZÁKRUTA ( Irsko ). Je to jedno z NEJvětších prehistorických pohřebišť v Evropě.
NEJPOZORUHODNĚJŠÍ chodbový hrob v Evropě - NEWGRANGE : Pokladnice prehistorických symbolů - otvírá se k jihovýchdu v přesné přímce s východem slunce o zimním slunovratu. Vnitřní svatyni chodbového hrobu osvětlují sluneční paprsky jedině kolem zimního slunovratu. Asi na 20 minut každého rána v několika dnech před a po nejkratším dni roku vnikne tenký sluneční paprsek do střešní krabice nad vchodem a dotkne se kamenné pánve na konci chodby.
NEJPROSLULEJŠÍ město v Iráku byl starověký BABYLON, proslulo chrámem ve svém středu "BABYLONSKÁ VĚŽ", leželo na původním toku řeky Eufratu, nedaleko dnešní Hilly a jižně od Bagdádu. Město se ruzkládalo v Mezopotámii, zemi zikkuratů.
NEJLÉPE zachovaný mezopotámský zikkurat stojí v Uhru v jižním Iráku. Chrámová věž, zasvěcená měsíčnímu bohu Nannovi, byla vybudována sumerským králem Ur-Nammuem kolem roku 2100 př.Kr. Čtyři rohy zikkuratu byly orientovány ke čtyřem světovým stranám a jeho základna měřila 58 x 40 metrů. Hlavní hmota věže byla postavena z cihel sušených na slunci a zesílených červenými rohožemi.
NEJPŘEKVAPIVĚJŠÍ z asi 8000 zřícenin známých mezi řekami Zambezi a Orange je Velké Zimbambwe, NEJVĚTŠÍ kamenný památník na africkém kontinentě mimo Egypt. NEJZÁHADNĚJŠÍ součástí Velké ohrady je kónická věž 9 m vysoká a o průměru 17,4 m u základny, nenabízí žádný klíč k poznání jejího účelu.
Kruhový chrám : Mnohé řecké městské státy stavěly v Delfách z prestižních důvodů chrámy a pokladnice. Slavný kruhový chrám Tholos vybudovali již ve 4. století př.n.l. athéňané jako část okrsku Athény Pronaire. Atény jsou doslova posety nejrůznějšími památkami starověku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama