Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Osada Dvorsko

10. března 2008 v 15:06 |  Dobové fotografie a pohlednice Horní Police

První zmínka o osadě Dvorsko ( dřívější název Hofberg ) je z roku 1759 v souvislosti s křtem v hornopolickém kostele, ale ví se, že v roce 1720 ještě tato osada neexistovala. Uvádí se, že v letech 1761 - 69 se osada rozrostla na sedm domů, v roce 1833 jich bylo již devět se 46 obyvateli. Byla zde i hospoda a za první republiky i tabáčnická trafika.

Po druhé světové válce, kdy německé obyvatelstvo bylo vystěhováno, z 9 domků zůstaly obydleny dva. V domě čp.3 p.Jindřich Dosé ( rodilý Švýcar a zaměstnanec závodu Atmos Žandov ) a v čp.9 p.Hajde ( antifašista,který měl za manželku Češku ). První čeští osídlenci se na Dvorsko 12.července 1945 nastěhovali manželé Hlobeňovi. Postupně se osada osídlovala, ač to bylo pro české začátečníky díky pozemkům v kopci obtížné. Nakonec všech 9 domků bylo obydleno, v čp.1 bydlel pan Patka, čp.2 p.Blažek, čp.3 p.Dosé, čp.4 p.Donát, čp.5 p.Brož, čp.6 p.Soukupová, čp.7 p.Hlobeň, čp.8 p.Šmatlák a v čp.9 p.Hajde.

Po založení JZD roku 1949/1950 se osídlenci začali stěhovat dolů do Horní Police, ale to ještě zůstaly čtyři domy obydleny. V průběhu tří let se i tito odstěhovali a až 24.6.1955 odešel poslední obyvatel Dvorska Jindřich Dosé, který se odstěhoval do Švýcarska. V hornopolické kronice stojí : "Zánik osady Dvorska je důsledkem socializace vesnice". Domy pak byly zbořeny, sklepy zasypány a z pozemků zemědělci udělali pastviny. Dnes najdeme jen meze a stromy připomínající místo kdysi stávající osady na svahu Dvorského vrchu.

Seznam obyvatel roku 1935
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama