Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Památné stromy

22. března 2008 v 10:00 |  Liberecký kraj

Lípy

461 památných stromů
Nejvíce památných stromů v Libereckém kraji a to nejen v našem kraji, ale i v celé republice jsou lípy. Ze 742 památných stromů je 461 lip, více jak polovina. Lípy se mezi našimi stromy obecně nedožívají nyjvyššího věku, stáří je odhadováno mezi 150 a 300 lety. Výjimkou je lípa americká (Tilia americana) v Tatobitech, jejíž věk údajně dosahuje 700-800 let. Spolu s lípou velkolistou (Tilia platyphylla) v Kotli u Osečné starou asi 400 let jsou při obvodu kmene 9,25 m nejmohutnějšími stromy v kraji.
foto lípy

Duby

113 památných stromů
Přestože nejstarším stromem v Libereckém kraji je pravděpodobně lípa v Tatobitech, obecně se z listnatých stromů dožívají nejvyššího věku duby, jejichž stáří je odhadováno na 500 let. Většina památných stromů v našem kraji je chráněna pro svoji mohutnost a stáří - dosahují průměru kmene 1-2 metry a výšky až 45 metrů. Nejmohutnější jsou duby u zdi obory Vřísek na Českolipsku, dosahující ve výši prsou člověka až 8,2 m. Jedná se o výjimečnou skupinu asi 30 památných stromů. Druhou početnou skupinou je skupina stromů na Mariánském hřbitově v Turnově, kde se nachází 34 dubů do obvodu kmene 3 m.
jeden z dubů na Vřísku

Jilmy

35 památných stromů
V Libereckém kraji zdaleka nepatří k těm nejmohutnějším památným stromům, obvod největších jen mírně přesahuje 4 m. Unikátní je alej 31 jilmů habrolistých (Ulmus carpinifolia) v Jilemnici. Další jilm habrolistý je v Pelíkovicích u Hodkovic nad Mohelkou. Ostatní jsou jilmy horské, rostou v Harrachově, Hradčanech nad Ploučnicí a Smržovce. Stáří památných jilmů v našem kraji odhadováno na 100 až 150 let.
Jilm Habrolistý v Pelíkovicích

Javory

14 památných stromů
Javory jsoe stromy houževnaté osídlující v přirozených lesích kamenité stráně a balvanitá údolí. Všechny památné stromy v našem kraji patří mezi javory kleny (Acer psedoplatanus). Nejmohutnější z nich je Klen u Gavora na Rašovce u Liberce. Tento mohutný čtyřkmen má obvod v nerozdělené části 665 cm.
foto javor klen

Buky

22 památných stromů
Buky určitě patří mezi naše nejkrásnější stromy, nejsou zdaleka tak dlouhověké jako duby, dožívají se okolo 300 let. Rostou však rychleji a tak i za tuto dobu dorostou úctyhodných rozměrů. Nejmohutnější z památných buků je buk u Šolcáku u Raspenavy, obvod kmene 6 m. Dalšími obry jsou Železnobrodský buk a buk u Dětřichovce s obvodem bezmála 5,5 m.

Jasany

18 památných stromů
v celé republice se přirozeně vyskytuje pouze jasan ztepilý (Fraxinus excelsior), z jižní a jihovýchodní Evropy se k nám dostal ještě jasan úzkolistý (Fraxinus angustifolius) a jasan zimnář (Fraxinus ornus). Jasany dosahují výšky až 40 m a patří tedy mezi naše nejvyšší listnaté dřeviny. Největší památné jasany v našem kraji stojí na hřbitově v Nudvojovicích na okraji Turnova. Nejmohutnější z nich má obvod kmene téměř 6,5 m a stáří odhadováno na 150 až 200 let.
foto jasan ztepilý

Borovice

6 památných stromů
Borovice jsou odolné světlomilné dřeviny. V Libereckém kraji pro mimořádný vzrůst a věk chráněno 6 borovic. Nejmohutnější z nich jsou borovice v Soběslavicích a borovice na hrázi Máchova jezera v Doksech s obvodem kmene přes 3 m.

Tisy

6 památných stromů
Tis červený je v České republice vzácnou dřevinou chráněnou zákonem. V Libereckém kraji najdeme 6 památných tisů. Tři z nich se nacházejí v Krompachu v Lužických horách, mezi nimi je i nejstarší tis s obvodem kmene 4,65 m a odhadovaným věkem na 450 let. Další se nachází v Novém Boru ve skupině památných stromů Na Alpinu, pak v Malé Skále a v Besedici.
foto Tisy v Krompachu

Hrušně

3 památné stromy
Hrušně jsou jedny z mála zástupců ovocných dřevin mezi památnými stromy. V Libereckém kraji jsou chráněny 3 hrušně. Nejmohutnější a nejstarší z nich je Peřimovská hrušeň v polích mezi obcemi Peřimov a Kruh, věk odhadován na 250 let, obvod kmene 3,3 m a výška okolo 8 m. Další podobná hrušeň se nachází na okraji obce Poniklá a o něco drobnější je třetí hrušeň v Turnově - Hruštici.
památná hrušeň

Modříny

3 památné stromy
Z našich jehličnanů jedině modřín každé jaro nasazuje nové jehličí a každý podzim jej zase shodí. Chráněny jsou tři památné modříny. Nejmohutnější z nich stojí před knihovnou Antonína Marka v Turnově, vysoký přibližně 15 m a kmen ve věku okolo 180 let bezmála 4 m. Další se nachází v bývalém zámeckém parku ve Stvolínkách a jeden v Novém Boru ve skupině památných stromů Na Alpinu, kde roste spolu s dubem, magnólií, tisem a cypřiškem.
foto modřín opadavý

Topoly

3 památné stromy
Impozantní památné topoly bílé ( Populus alba ) rostou u fary v centru Horní Branné a u fary v Raspenavě. Topol černý ( Populus nigra ) se nachází poblíž hájovny mezi Kravařemi a Konojedy na českolipsku. Všechny tři topoly mají obvod kmene mezi 5-6 m a věk odhadován u černého na 120 let a bílého až 200let.
foto topol bílý v centru Horní Branné
foto topol černý

Jírovce

2 památné stromy
Jírovec maďal ( Aesculus hippocastanum ), známý jako kaštan, pochází z horských lesů Balkánského poloostrova. U nás v kraji se nachází dva památné jírovce, oba o obvodu do 4 m. Mohutnější z nich je na zahradě zemědělské usedlosti v Ludvíkově pod Smrkem, menší na zahradě domu v Pavličkách na Českolipsku.

Morušovníky

2 památné stromy
Oba památné morušovníky bílé se nachází na Českolipsku, mohutnější v Holanech s obvodem kmene 270 cm, drobnější v Oknech s obvodem 174 cm.

Smrky

2 památné stromy
Smrky jsou nejrozšířenější dřevinou v republice. Pžes jeho rozšíření jsou chráněny dva smrky - Ambrožův smrk na Levínku v Krkonošském národním parku a smrk v osadě Vrabcov u Dubé. Mohutnější Ambrožův smrk dosahuje ve věku 200 let obvodu kmene 4 m a výšky 49 m.

Šácholany

2 památné stromy
Šácholany ( u nás se jim také říká magnólie ) pocházejí ze Severní Ameriky. V našem kraji najdeme dva stromy, oba patří k druhu šácholan zašpičatělý ( Magnolia acuminata ). Jeden se nachází ve skupině památných stromů Na Alpinu v Novém Boru, druhý v Polubném v Jizerských horách.

Platan

1 památný strom
Jako památný strom chráněn pouze jediný platan javorolistý ( Platanus xacerifolia , roste na návsi v obci Dřevčice u Dubé na Českolipsku - obvod kmene 240 cm, výška asi 12 m.

Akát

1 památný strom
Jediný památný Trnovník akát ( Robinia pseudoacacia ) v kraji se nachází v obci Horní Libchava u České Lípy. Mohutný, přibližně 100 let starý strom se tyčí nad budovou školy - výška 22 m, obvod kmene 320 cm.

Liliovník

1 památný strom
Liliovník tulipánokvětý ( Liriodendron tulipifera ) pocházející ze Severní Ameriky je jako památný strom chráněn jeden rostoucí v centru České Lípy s obvodem kmene 230 cm, výškou pouhých 18 m a stářím přibližně 50-60 let.

Douglaska

1 památný strom
Douglaska tisolistá ( Pseudotsuga menziesii ) byla do Evropy přivezena ze západní části Severní Ameriky. Patří mezi nejvyšší stromy na světě, nejvyšší poražený strom měl výšku 133 m, ale této výšky dorůstají pouze ve své domovině. U nás se s douglaskou setkáváme často. Jako památný strom vyhlášena jen jedna douglaska - u Provodína na Českolipsku - věk okolo 110 let, výška 25 m a obvod kmene 245 cm.

Korkovník

1 památný strom
Korkovník amurský ( Phellodendron amurense ) pochází ze severovýchodní Číny. V Libereckém kraji najdeme jeden památný - v Turnově ve skupině památných stromů v Maškově zahradě. Obvod kmene necelé 3 m a je chráněn zejména jako dendrologická zajímavost.

Cypřišek

1 památný strom
Posledním druhem památných stromů Libereckého kraje je cypřišek nutkajský ( Chamaecyparis nootkatensis ), vždyzelený jehličnatý strom. Jediný památný cypřišek je ve skupině památných stromů Na Alpinu v Novém Boru - obvod kmene 207 cm.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama