Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Řeka Ploučnice - Přírodní zajímavosti

23. března 2008 v 11:02 |  Liberecký kraj

Meandry

Ploučnice má neuvěřitelné mendry, začínající pod Mimoní, kdy se řeka obrací i o 180 stupňů. Pod Brennou se meandry trochu narovnávají a řeka nabírá na šířce. Tyto meandry jsou velkým zážitkem hlavně pro vodáky.

Další zajímavosti

Hamr na Jezeře leží mezi Hamerskou strouhou a Ploučnicí, která napájí Hamerský rybník-jezero. Je to oblast unikátních pískovcových útvarů s populací chráněných druhů rostlin.
Řeka Ploučnice odvodňuje severní část Čech vymezenou Ralskou pahorkatinou, Českým středohořím a Lužickými horami. Je pravostranným přítokem Labe, do kterého se vlévá v Děčíně. Délka celého toku Ploučnice z Osečné po Děčín měří více než 105 km, plocha povodí 1 194 km2. Zatímco v horní části se jedná o útlý potok, zarostlý břehovými porosty a klikatící se lukami v písečném a hlinitém řečišti, na svém konci před splynutím s Labem, vytvarovala Ploučnice již údolní nivu.

Ploučnice protéká obcemi :

Dolení Paseky, Janův Důl, Osečná, Lázně Kundratice, Chrastná, Břevniště, Útěchovice, Hamr na Jezeře, Stráž pod Ralskem, Noviny pod Ralskem, Srní Potok, Mimoň, Boreček, Hradčany, Brenná, Heřmaničky, Vítkov, Žizníkov, Česká Lípa, Stružnice, Jezvé, Horní Police, Žandov, Šachov, Františkov nad Ploučnicí, Benešov nad Ploučnicí, Jedlka a Děčín.

Do Ploučnice postupně vtékají mimo jiné :

Hamerská strouha u Hamru, Ještědský potok u Stráže, Panenský potok v Mimoni, Ploužnický potok u Ploužnice, Svitavka u Brenné u Zákup, Sporka u České Lípy, Robečský potok z Pekla u České Lípy, Radečský a Valteřický potok u Jezvé, Valdecký potok v Horní Polici, Vrbový potok u Žandova, Merboltický a Valkeřický potok u Šachova, Fojtovický potok u Benešova, Bystra v Benešově a Dobrnský potok u Děčína.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 19. března 2012 v 6:42 | Reagovat

Máš nádherný blogík.Nemohla by ses podívat i na můj?Dík

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama