Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Řeka Ploučnice - Průrva

23. března 2008 v 10:35 |  Liberecký kraj
Na nejužším místě, asi 4 km jihozápadně od Stráže pod Ralskem je údolí zúženo tzv. Červenou skálou, vystupující z pískovcového podstavce Ralska. Skála sestává z červených, středně až hrubě zrnitých pískovců jizerského souvrsví svrchní křídy, porušených pravidelnou sítí svislých puklin směru sever-jih. Směrem nahoru v nich roste obsah křemenných valounů.
V tomto místě bylo údolí přehrazeno vysokou hrází, pod jejímž severním koncem ještě nedávno stála stará tovární budova. Nad ní bývalo v hrázi upravené přetokové koryto, k němuž vede od Stráže starý, dnes zarostlý a bezvodý náhon. Řeka je zde převedena na jižní konec hráze do uměle upravené skalní průrvy. Nejprve se voda prodírá zčásti přitesanými, 7 m vysokými pískovcovými stěnami asi 50 m dlouhou a 13 m širokou soutěskou, stojící hustě rozpukanou zónu. Pak se řeka stáčí do uměle vysekaného, 13 m dlouhého a asi 3,5 m širokého tunelu, ústícího do 10 m dlouhé otevřené rokle. Zde voda vstupuje do 41 m dlouhého, 3,5 m širokého a 4 m vysokého vysekaného tunelu, v jehož stěnách jsou patrné zářezy pro 5 stavědel. Z něho se vylévá do několik metrů hluboké tůně vývařiště pod ústím tunelu v Novinách pod Ralskem.
O stáří a účelu této stavby se nadochovaly žádné písemné zprávy. Je ovšem nesporné, že tunely byly vytesány uměle a hráz měla pravděpodobně zadržovat vodu potřebnou k provozu železného hamru, který je v Novinách písemně doložen před rokem 1544 a jehož strusky se dodnes nacházejí pod hrází.
foto průrvy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama