Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Stromy

22. března 2008 v 9:00 |  Liberecký kraj
Připadá nám, že stromy jsou tu odjakživa. Nebereme-li v úvahu stromové přesličky a kapradiny, vyskytují se na Zemi od počátku druhohor, většího rozmachu však dosáhly až ve třetihorách. "Odjakživa" se tedy rovná přibližně 200 milionům let. Vývojově nejstarší jsou stromy nahosemenné, mezi něž patří všechny jehličnany. Z dnes žijících druhů sahají nejdále kořeny jinanu dvoulaločného, jedné z mála nahosemenných rostlin se širokými listy.
V posledních několika desítkách tisíciletí stromy ovládly naši planetu, s výjimkou pouští a zaledněných oblastí. Neprostupné hvozdy se na našem území vyskytovaly ještě před několika staletími. Za vlády Karla IV. došlo k velkému rozvoji měst a rozsáhlému mýcení lesů. Od té doby stromů ubývá, mizejí jak lesy, tak stromy roztroušené v krajině.
V lidské společnosti bylo stromům od nepaměti přisouzeno významné místo. Zvyk sázet je při významných událostech, při narození dítěte, zakládání staveb apod. Význam stromů si uvědomujeme i dnes - mimo jiné zákon o ochraně přírody a krajiny.
V Libereckém kraji je evidováno 243 památných stromů či skupin, celkem je chráněno asi 740 stromů. Většinou se jedná o nejstarší a nejmohutnější stromy, velikány a kmety mezi stromy. Nejvíce jsou zastoupeny lípy, hned za ně se řadí díky své dlouhověkosti a mohutnému vzrůstu duby. Ale je chráněno i několik cizokrajných stromů, např. šácholany (magnólie), liliovníky, platan, jírovce a další.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama