Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Hrady 3

26. dubna 2008 v 13:03 |  Tipy na krátký výlet

Hrad Vítkovec

Hrad Vítkovec stával na západním okraji Holanského rybníka (8 km jihozápadně od České Lípy), na skalním ostrohu odděleném na západní straně vykopaným příkopem a chráněným valem. Zachoval se z něho jen roh paláce, jehož východní stěna je dosud asi 7 m vysoká, zatímco kratší, pouze asi 3 m. V tomto torzu je i jedna střílna a množství otvorů pro trámy. Na celém ostrohu jsou vidět četné další zbytky valů a základních zdí. Při stavbě blízkého kostela v Holanech bylo prý použito i materiálu z opuštěného hradu Vítkovce.
Hrad Vítkovec postavil Václav z Vartemberka po roce 1503 a zanikl se vší pravděpodobností ve třicetileté válce.

Hrad Vřísek ( Žižkův hrad )

Hrad Vřísek stával východně od městečka Holan (8 km jižně od České Lípy) na pískovcové skále uprostřed obory. Je pravděpodobné, že na místě Vřísku bývalo i staré slovanské hradiště, které mělo výbornou strategickou polohu. Od severu a západu bylo chráněno skalními stěnami spadajícími příkře dolů. Ostatní strany chránily mohutné náspy. Při západní straně bývala více než 50 m hluboká hradní studna, zasypaná v polovině 19.stol. Nedaleko odtud na jihozápadě se zachovala v pískovcové skále prohlubeň hruškovitého tvaru, bývala to kdysi hladomorna, nad níž stávala patrně věžovitá stavba. Na dvou blízkých skalních výběžcích stávaly dřevěné strážní budovy. V celém bývalém hradním areálu jsou patrny prohlubně, naznačující jednak základy asi dřevěných stavení, jednak sklepy, které překvapují svou mohutností.
První zmínka o hradě Vřísku je z roku 1402, kdy zde býval poplužní dvůr patřící Jindřichu (Vaňkovi) Berkovi z Dubé na Chudém hrádku. Vřísek postavil jeden z jeho synů. V letech 1413-1454 byl hrad samostatným statkem. Pak opět patřil k Chudému hrádku a kolem roku 1530 byl z neznámých příčin již zpustlý.
Na místě hradu vybudoval kolem roku 1570 Jan z Vartemberka renesanční zámek, známý i pod jménem Žižkův hrad. Je to obdélníková budova, z níž vystupuje na jihovýchodě kamenná válcová věž, která může být v jádru ještě hradní stavbou. Je v ní točité schodiště a bývala snad původně ještě o patro vyšší. Vlastní budova zámku má v přízemí zachované klenuté hřebínkové klenby, v prvním poschodí jsou prostorné místnosti, kde byly táflované dřevěné stropy.
Pověst, která dala vznik názvu Žižkův hrad, byla porvé zaznamenána roku 1787, postupně dostávala nové prvky, až vykrystalizovala v této podobě : Žižka měl prý v nedalekém městečku Holanech bratra, který byl knězem. Žižka ho zajal a dal na svém hradu Kalichu v hladomorně "Džbánu" umořit hladem k smrti. Tato pověst pak inspirovala roku 1884 dva mladíky k tomu, aby se dali spustit do hladomorny. Nalezli tam skutečně do skály vyrytý obraz dvou rytířů a kněze.

Hrad Zakšín ( Pustý zámek )

Nedaleko vsi Zakšína (3,5 km jihozápadně od Dubé), doložené poprvé v roce 1402, vybíhá z výšiny Hradištsko ostroh příkrých pískovcových skal, kterému se říkalo Pustý zámek. Ještě dnes je tu možno sledovat stopy po dřevěných stavbách a můstcích spojujících jednotlivé skalní bloky. Jsou to zbytky hradu Zakšína, který si pravděpodobně na počátku 15.stol. postavil Václav Berka z Dubé a po němž se také v letech 1404, 1405, 1420 psal. Přízvisko ze Zakšína používal ještě v roce 1456 Aleš Berka z Dubé. Ke konci 15.století získali Berkové panství Starý Bernštejn a Zakšín k němu připojili. Dřevěný hrad, který přestal sloužit jako šlechtické sídlo, propadl zkáze a zanikl.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama