Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Panská skála

16. dubna 2008 v 11:01 |  Tipy na krátký výlet
Na okraji obce Práchně, necelých 500 metrů na jih od silnice z Kamenického Šenova do Nového Boru, na pomezí chráněnných krajinných oblastí Lužické hory a České středohoří je nenápadný pahorek ( 595 m ) nazývaný Panská skála nebo Varhany. Pahorek je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší, jejíž jméno vzniklo překladem německého názvu Herrenhausfelsen (tj. v překladu panský dům), odvozeného od staršího lidového označení Gerhörnhaus, což se kdysi ve zdejším kraji označovaly strmě čnějící skalní útvary.
Její čedičové těleso vzniklo jako součást rozsáhlé mladé (třetihorní) sopečné činnosti, jejíž produkty prorážely vrstvami horniny, usazených z křídového moře, a představuje lomem otevřené návrší, část povrchového výlevu čedičové horniny (nefelinický bazalit). Hornina skály je pravděpodobně plášťového původu, tj. vystoupila na povrch z hloubky větší než asi 30 km - její stáří bylo určeno na zhruba 30 miliónů let. Vlastní skála představuje zbytek lávového proudu, vylitého do prohlubně (dolíku nebo údolí) v tehdejším zemském povrchu a utuhlého za mimořádně stabilních podmínek. Při stejnoměrném pomalém chladnutí se smršťováním již utuhlé horniny vyvinuly dlouhé, stejnoměrně silné v průměru 20-40 cm, většinou pětiboké nebo šestiboké sloupce, které ve střední části tělesa, dnes odhaleného v lomové stěně, stojí skoro svisle a mají délku přes 20 metrů. V okrajových částech, odhalených dnes např. v jezírku před stěnou, stojí sloupce kolmo na vyšší části svahů údolí, sklánějících se proto šikmo ke středu návrší a vytvářejí jakýsi obrácený vějíř.
Panská skála je nejstarší chráněný geologický útvar na českém území a jedním z nejstarších chráněných území v Evropě vůbec. Chráněnou přírodní památkou je od roku 1953, rozloha celého území je 1,26 ha. Snahy o její záchranu se však datují mnohem dříve již od roku 1878, kdy se stala jedním z hlavních cílů českolipského Exkurzního klubu, ovšem byla dlouho neúspěšná. V roce 1902 založeno v Děčíně Sdružení pro záchranu Panské skály, které pořádáním dobročinných bálů, sbírkami, prodejem těžítek s modelem skály apod. se snažilo shromáždit peníze, za něž by si mohlo najmout nebo koupit, což se jim svým způsobem podařilo 17. listopadu 1906, kdy se s majitelkou dohodli na ročním ochranném poplatku, a pronajali si hlavní stěnu lomu na 6 let s tím, že smlouvu bude možné prodloužit o dalších 6 let. Těžba směla pokračovat jen v předpolí stěny do hloubky, kde později vzniklo malebné hluboké jezírko. Majitelka však okamžitě po vypršení smlouvy lámání sloupů ze stěn obnovila a žádala dvojnásobné nájemné, na něž fond nestačil. Roku 1913 však byla veškerá další těžba zakázána a v roce 1914 lom vykoupen a těžba tím ukončena.
Za války ovšem přes mnohé protesty lámání kamenných sloupů obnoveno a pokračovalo i za první republiky. Dokonce se v roce 1938 objevil projekt, že se celá plocha mezi skálou a silnicí vytěží a postaví se tam turistické zázemí a park - vytěžené sloupky měly sloužit k zabezpečení ostrova Helgoland (ostrov leží u hranic s Německem) a jeho ponorkové základny. V roce 1948 se začalo s konzervací skály, aby se zabránilo pronikání vody mezi sloupce a v roce 1953 byla skála prohlášena za státní kulturní majetek.
Dnes jsou čedičové varhany vyhledávaným cílem turistů, známé také hlavně z tam natáčené pohádky o Pyšné princezně. Pod skálou stojí sloup s Pannou Marií a Ježíškem, postavený před sedmiletou válkou.
Panská skála je ale vlastně jenom boční sopouch sopky. Hlavní kráter je nedaleko, a to hned ve dvou podlažích. Sloupce jsou tu mnohem větší a širší, nemají tak krásnou barvu a jsou hrubozrnější, protože tuhly pomaleji. Ale cesta k tomuto místu není turisticky značená, ale nalézt toto místo jistě stojí za to.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama