Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Sasko-Lauenburští vévodové 1/2006

7. dubna 2008 v 10:30 |  Mé vyšlé články
K předním vojevůdcům habsburského císařského dvora náležel od počátku třicetileté války kníže Jindřich Sasko-Lauenburský ( Sasko-Lauenbursko, původně slovanské území při nejdolnějším toku Labe, od konce 12. stol. v držbě rodu Askaniů, od roku 1260 samostatné vévodství. Místo někdejšího Lauenburgu se později stal hlavním městem Ratzeburg, dávná Ratiboř ), narozený roku 1586 jako jeden z deseti bratří. Odměnou za služby v poli mu bylo umožněno, aby roku 1623 výhodně získal město a panství Ostrov na Karlovarsku. Tím začalo vytváření rozlehlých pozemkových držav tohoto severoněmeckého rodu v Čechách, neboť Julius Jindřich nejen, že přikupoval další statky, ale roku 1632 se též oženil s Annou Magdalenou z Lobkovic, vdovou po Zbyňkovi Novohradském z Kolovrat a dědičkou panství Buštěhrad, Zákupy a Horní Police s Cvikovem.
V druhé polovině 17. stol. započal s obnovou majetků, které velmi utrpěly událostmi třicetileté války, zejména švédským vpádem z roku 1639. Tato obnova vyvolalal roku 1658 povstání na Cvikovsku i v Zákupech, záhy ovšem energicky potlačené. Mezitím zdědil roku 1656 Julius Jindřich stolec panujícího vévody Sasko-Lauenburského. Do své země se však nevrátil a spravoval je z Čech. Zemřel v roce 1665 v 79 letech, manželka jej o tři léta přežila.
Nástupcem se stal syn Julius František, narozený roku 1641. Ten v 80. letech 17. stol. dokončil a vybavil své rezidence Ostrov a Zákupy a mimo panství Ploskovice (získané už roku 1663) přikoupil v roce 1668 statek Zvoleněves a hned na to i Mikovice ( ty jsou od roku 1923 součástí Kralup nad Vltavou ). Sasko-Lauenburskému vévodství a českým dominiím vládl ze Zákup, kde v letech 1679 až 1685 zbudoval kapucínský klášter s kostelem Ran sv. Františka. Roku 1680, když zakoupil ještě statek Svádov, se jeho severočeskými državami přehnalo velké selské povstání, potlačené vojskem. V roce 1683 se vévoda Julius František vyznamenal při obraně Vídně, obležené Turky, a habsburskému trůnu prokázal i další cenné služby. Roku 1668 se oženil s Marií Hedvikou Augustou, nejstarší dcerou falckraběte Kristiána Augusta ze Salzbachu. Z manželství vzešlo pět dětí, tři však předčasně zemřely. Také Marie Hedvika se roku 1681 rozloučila se životem. Vévoda Julius František zemřel 30.září 1689 na zámku v Zákupech. Pochován byl u piaristů v Ostrově o plný rok později.
Smrtí vévody zanikl po meči sasko-lauenburský vévodský rod Askaniů, který ve své severoněmecké polabské zemi vládl přes půl tisíciletí. Dvě pozůstalé dcery si na Lauenbursko nemohly činit žádné nároky, vlády se tam po ostrých sporech sousedů a dělostřeleckém bombardování sídelního města Ratzeburgu zmocnil vévoda Jiří Vilém Brunšvický.
Navzdory tomu dědictví princezen bylo nevšedně velké. Mladší Františka Sibyla Augusta, narozená 11. ledna 1675, obdržela zámek Ostrov se západočeskými sasko-lauenburskými statky. Starší Anna Marie Františka, narozená 13. června 1672, se stala dědičkou několika panství ve středních a severních Čechách se sídelním zámkem v Zákupech. Poručnictví nad oběma převzal sám císař Leopold I., který péči o ně svěřil knížeti Ferdinandu Augustovi z Lobkovic a jeho choti Marii Anně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jan jan | E-mail | Web | 9. června 2009 v 13:15 | Reagovat

Dobrý den prosím o podrobnější informace o zámku Obrok. V letech kdy sem zajížděla Lída baarová. Děkuji
Jan Jůna
www.janjuna.estranky.cz
janjuna@seznam.cz

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama