Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Žandovské desatero z roku 1741

12. dubna 2008 v 12:56 |  Horní Police a okolí
Roku 1741 vydala Anna Marie Františka, velkovévodkyně Toskánská "Žandovské desatero". Byli to příkazy, zákazy a povinnosti podle nichž se nařizovalo žandovským občanům, aby žili ve dne v noci klidným a tichým životem. Nesměli hubovat, nadávat, klít a hromovat. Nesměli se rouhat, opíjet se, potloukat se v noci po ulicích a tropit při tom neplechy. Zakázány byly hospodské hry a zábavy s muzikou i bez ní, neboť prý vedou k hříchu a neřestem.
Tento řád dále ukládal purkmistrovi a radním aby "žili v jednotě, lásce, vzájemné úctě, pilně se varovali všech nedorozumění, zlé nedůvěry, zášti, nenávisti a závisti". Měli se dále vystříhat svárů a hasteření, nesvornosti a všeho "co dělá zlost a mrzutosti". Na zavolání musili se neprodleně dostavit k zasedání, dobře rozvažovat a nestranně rozhodnout. Z jejich rozhodnutí bylo se možno odvolat k vrchnostenskému úřadu v Polici, pokud byl před tím učiněn pokus o smír. Dalšími povinnostmi pánů radních byl dohled na dodržování měr a vah, dále nad cenami chleba, masa i piva. Ukládat tresty mohla pouze vrchnost, městské radě byly svěřeny postihy. Rychtář s vědomím purkmistra mohl ukládat pokuty do půl kopy grošů. K povinnostem radním náleželo i školství, hlavně dohled nad školní docházkou a nad chováním kantora. Jeho chování muselo být počestné, příkladné a kromě školy měl povinnosti i ke kostelu, kde hrával na varhany a zpíval. Každou neděli dopoledne utichl v Žandově všechen život, neboť všichni, od dětí až po starce, museli do kostela. V té době se nesmělo nic prodávat, kupovat, v hospodách se nečepovalo, všude byl klid.
Podobnými příkazy utužovala vrchnost poddanské řády, případné přestupky byly pokutovány a dvě třetiny těchto pokut odvádělo se do bezedných pokladem paní velkovévodkyně.
Anna Marie Františka, velkovévodkyně Toskánská
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama