Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Ahaggar

30. května 2008 v 8:47 |  Přírodní divy světa
Pustý horský masiv Ahaggaru (Hoggaru) rozkládající se na jihu Sahary vyrůstá bezprostředně ze skalnatých plání. Šedomodré sopečné štíty vyčnívající ze žulového masivu zvýrazňují jeho kulisu. Rozlehlá, opuštěná krajina Ahaggaru nemá po celém světě obdobu. Mystické, mimozemsky působící štíty jsou tvořeny vulkanickými sopouchy, které kdysi vznikly uvnitř sopečného kužele po vychladnutí magmatu. Za miliony let však okolní měkčí vrstvy podlehly erozi a obnažily kostru tvrdší výplně vulkanických komínů. Nejvyšší část, kterou tvoří štíty Tahat (3 003 m) a Assekrem (2 918 m) s okolní planinou, pokrývá láva a pozůstatky dávných erupcí.
Ahaggar je pro člověka nehostinný kraj. Jeho hlavními obyvateli jsou drsní Tuaregové, označovaní za vládce poště. Vedou většinou pastevecký život - chovají hlavně ovce, kozy a velbloudy. Odedávna jsou známi svou hrdou nezávislostí a výbojným duchem. Po určité období tuto oblast ovládali a kontrolovali cesty vedoucí napříč oázami Sahary. Až do poloviny 19.století nevštívilo tuto část Sahary jen několik odvážlivců. K částečnému poznání přispěla výzkumná expedice dr.Heinricha Bartha uskutečněná v letech 1850 až 1855. Koncem 19.století projevili o tuto oblast zájem Francouzi a začalo dobývání Sahary.
Jedním z prvních Francouzů, kteří v počátcích dobývání Sahary působil v oblasti Ahaggaru, byl páter Charles de Foucauld. Založil vysoko na plošině Assekrem osamělou poustevnu. Udržují ji dva mniši, kteří tráví čas modlitbami a meditací. Je to ideální místo, z něhož lze pozorovat západ slunce zabarvující ostré štíty Ahaggaru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama