Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Andy

30. května 2008 v 9:25
Horský systém And, který tvoří páteř Jižní Ameriky, probíhá územím Argentiny, Chile, Bolívie, Peru, Ekvádoru, Kolumbie a Venezuely. Je nejdelším souvislým pásmem vysokých pohoří na světě. Měří na délku 6 437 km, přičemž deset jeho masivů je vyšších než 6 700 metrů, dalších tucet převyšuje 6000 m. Nejvyšší je Aconcagua (6 960 m).
Andy leží na hranici mezi dvěma velkými tektonickými tabulemi. Zemětřesení a sopečné výbuchy zde často způsobovaly katastrofy. Mezi nejznámější sopky patří Sangay, Tungurahua a Cotopaxi na území Ekvádoru. Slabé otřesy půdy jsou zde tak časté, že obyvatelé And ani neregistrují, kdy se jejich příbytky otřásají. Velká zemětřesení však mohou vyvolat hrozivé sněhové, skalní či zemní posuny. Nejničivější zemětřesení v posledních desetiletích bylo v roce 1970, kdy zasáhlo asi 1 000 km dlouhý úsek pobřeží Peru a jeho široké zázemí, způsobilo smrt asi 50 000 lidí a dalším 800 000 vzalo střechu nad hlavou.
V Andách se nachází množství minerálů, které vznikly v malé hloubce během horotvorných procesů. Vysokohorské ledovce často odstranily vrstvy zeminy nad nimi, čímž je zpřístupnily pro těžbu. Odhaduje se, že Peru má dostatečně velké zásoby mědi, zinku a olova na to, aby jimi mohlo alespoň jedno století zásobovat celý svět. Největším báňským střediskem je Cerro de Pasco. Název Andy pravděpodobně pochází z indického pojmenování mědi. V severní části Chile a Bolívie se nacházejí další důležitá hornická centra s bohatými ložisky cínu, zinku, wolframu a olova.
Přestože nejvýznamnějším exportním artiklem oblasti And jsou nerostné suroviny, většina obyvatel And a jejich okolí se živí zemědělstvím, pěstováním brambor, kukuřice, ječmene. Indiáni uměli už dávno obratně využívat horskou půdu, brambory pěstovali i ve výšce 4 300 m a ječmen i v 4 200 m. Nad touto hranicí ještě ležely pastviny pro stáda ovcí, lam a alpak. V nižších částech svahů And pěstovali kávu.
Navzdoru drsnému přírodnímu prostředí a velkým nadmořským výškám se Andy staly kolébkou jedné z největších dávných civilizací - Inků. V době španělské konkvisty v 16.století dosáhla říše Inků svého zenitu. Po mohutné vojenské expanzi uskutečněné v 15.století, byly hranice říše od sebe vzdáleny 4 828 km, přičemž k ní patřily části dnešní Kolumbie, Chile, Peru, Bolívie a Argentiny. Hlavním městem bylo Cuzco, které podle indiánské legendy založil zakladatel říše Manco Kapac, syn boha Slunce. Bylo vybudováno v průběhu tří desetiletí po roce 1438. Jeho novodobé stavby stojí na základech budov Inků a na mnoha místech se zachovaly dokonce originální zdi indiánských domů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama