Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Antarktický poloostrov

30. května 2008 v 9:46
Z drsného povrchu území kruhovitého antarktického kontinentu vyčnívá směrem k Hornovu mysu na jižním cípu Jižní Ameriky 1 300 km dlouhý zkroucený prst hornatého poloostrova. Z geologického hlediska jsou pohoří, která jej vyplňují, součástí řetězce And odděleného od Jižní Ameriky před 28 miliony let. Nejmohutnější z nich se tyčí ve Vinson Massif (5 140 m), který je nejvyšším pohořím Antarktidy.
Když se roku 1920 uskutečnily první lety nad Antarktidou, fotografické snímky naznačily, že tento poloostrov je ve skutečnosti řadou ostrovů oddělených hlubokými průlivy. Tato domněnka však byla vyvrácena v letech 1934 až 1937, kdy britská výprava Graham Land Expedition uskutečnila komplexnější výzkum Antarktického poloostrova.
Jako první spatřil Antarktidu na cípu Antarktického poloostrova roku 1820 kapitán James Cook, který hledal zemi označenou na mapách latinským názvem Terra Australis Incognita - Neznámý jižní kontinent, opředenou už od středověku pověstmi o velkém bohatství. Popsal antarktické území jako krajinu "přírodou odsouzenou k trvalému mrazu, která nikdy nepocítí teplo slunečních paprsků a jejíž hrůzostrašnost či divokost není možno slovy popsat".
Nejtlustší led v Antarktidě má 4 800 m, je to zhruba desetkrát více než nejvyšší mrakodrap na světě. Rozlohu má okolo 14 milionů kilometrů čtverečních, to je více než Evropa nebo Austrálie. Ovšem vlastní země Antarktidy je ve skutečnosti menší než Austrálie. Obrovská velikost je způsobena ohromným množstvím ledu, který ji pokrývá. Antarktida obsahuje téměř devět desetin všeho ledu na Zemi. Na pokraji Rossova pobřežního ledu trhá příliv a odliv led a uvolňují obrovské ploché kusy ledovce. Největší pozorovaný ledovec měl přes 31 000 km2.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama