Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Auvergne

30. května 2008 v 9:58
Dlouhé pásmo vyhaslých sopek, které tvoří Auvergne, leží v srdci Francie, ve Francouzském středohoří (Massif Central), horském pásmu, který je podstatně starší než Alpy nebo Pyreneje a má velmi zajímavé rysy. Parc Régional Naturel des Volcans ďAuvergne, který byl zřízen k ochraně tohoto území v roce 1977, sahá od Mont Domes na severu přes vysokou bariéru Monts Dore až po pahorky Cantal. Nacházejí se zde stovky vrcholů zvaných "puy", některé jsou ostré, jiné proměněné dlouholetou erozí v jemně zaoblené vršky, jejichž hladké kužely září zelení. V některých kráterech jsou jezera, jiné mají hustě zalesněné stráně, zatímco další už ztratily původní podobu vytvořenou dávnými erupcemi.
Mons Dore je nejmladším vulkanickým pásmem, které bylo vyzdviženo asi před milionem let. Vulkanická aktivita zde pokračovala až do období kolem roku 2000 př.n.l., proto mají stále tvar malých, strmějších kuželů, které vyčnívají nad okolní plošinu o několik stovek metrů. Nejvyšší je 1465 metrů vysoký Pay de Dome s plochým vrcholem, na nějž vede silnice sledující trasu staré cesty z římských dob. Puy de Dome vytvořily porézní trachyty, ale za sopku byl označen až v polovině 18.století, kdy se z něj na povrch vydrala láva, která ihned ztuhla, aniž opustila kráter. U observatoře na vrcholu se nacházejí zbytky Merkurova chrámu, odkryté roku 1873.
Sopky Mons Dore a Cantalu jsou mnohem starší a zlomy a pukliny jsou zde výraznější. Nejvyšším vrcholem střední Francie je Puy de Sancy (1 885 m) v Mons Dore, pod ním se v pěkném horském amfiteátru nachází stejnojmenné město, známé už jako římské lázně. Jižnější masiv Cantal je posledním zbytkem dávné vyhaslé sopky. Jejím nejvyšším pozůstatkem je Plomb du Cantal (1185 m), který je částí rozrušeného kráteru, zatímco Puy Mary (1 787 m) si jej téměř neporušený zachoval.
Avergne patří k nejméně osídleným oblastem Francie. Regionálním centrem je Clermont-Ferrand, město postavené ze šedého vulkanického kamene, které se koncem 19.století stalo centrem výroby pneumatik. Sídlili tu už i Římané, kteří je nazývali Augustonemetum. Současný název získalo až roku 1731 od "jasných hor" Puy de Dome. Celá oblast nese jméno podle Avernů, galského kmene, jehož pevnost Gergovia stála nedaleko Clermont-Ferrandu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TomkoL TomkoL | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 13:10 | Reagovat

Přidal jsem svůj blog do oblíbených

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama