Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Papírová drť

4. května 2008 v 16:11 |  Řemesla
Dějiny papírové drti jsou nerozlučně spojeny s papírem. Technika užívaná v Číně před dvěma tisíci lety spočívá v ponoření hranatého řešeta do nádoby obsahující stará rybářská síta. Na kovové síti řešeta se utváří list vlhkého papíru, který je třeba ihned sundat, stlačit mezi plstěnými podložkami, abychom z něj uvolnili vodu, a usušit na vzduchu.
Umění výroby papíru se rozšířilo po celé Číně, ale až v 9.století se, díky několika čínským řemeslníkům, kteří byli v arabském zajetí, dostala technika výroby papíru i do Evropy. V Čechách nemáme doložené zprávy o výrobě před rokem 1400.
Italští výrobci papíru zavedli některé důležité změny do arabského procesu : mlácení útržků buchary s kamennou hlavou a lepení živočišným klihem, který dodal papíru větší stálost. Nový materiál vyvolával na počátku rozpačité reakce, neboť se na něj lehce vázaly mikroorganismy, které ho ničily, a proto dlouho nevydržel. Úřady proto vydávaly edikty, které ukládaly používání pergamenu při vydávání významných dokumentů. Tento odpor byl potlačen v druhé polovině 13.století, kdy bylo jisté, že papír lepený živočišným klihem se nerozkládá. A skutečně se dodnes dochovalo mnoho papírových dokumentů starých skoro 700 let, které jsou stále ve výborném stavu.
Z druhé poloviny 13.století pochází vynález vodotisku, tedy rozlišovacího znaku, jenž se občas objevuje na papíře a který se při pohledu proti světlu prezentuje jako obrázek světlejší či tmavší, než je list papíru. S průmyslovou revolucí začínají pokusy o mechanizaci výroby papíru a jsou vynalezeny stroje, které vyrábí souvislý list papíru.
Základními vlastnostmi papíru je gramáž (hmotnost metru čtverečního papíru v gramech), tloušťka, pevnost, hladkost, klíživost, stupeň bělosti a barva. Tyto vlastnosti dohromady dávají vznik stovkám druhů papíru : postříbřený, pozlacený, barvy slonové kosti, průklepový papír, brusný, kolkový, papír pro mapy, savý, toaletní, fotografický, pokovovaný, tapety a papír pro výrobu krabic na potraviny, jako je mléko, minerální voda, džusy. Mezitím si lidé uvědomili, že drť pro výrobu papíru snmíchaná s rozdrceným senem, slámou, kopřivami a sádrou je velice odolná.
Když se zrodila papírová drť, vyráběli z ní Číňané helmy pro vojáky, Indové vytvářeli krabice a šperky. V Anglii začali tento levný materiál lakovat a natírat a vyráběli z něj užitkové a dekorativní předměty. Z papírové drti můžeme vyrábět masky, krabice, šperky a hračky, hlavičky pro loutky, svaté sošky, které imitují originály ze dřeva, postavičky k betlému. Dříve se používala jako náhražka štuku a zdobily se jí stropy a zdi, dotvářely se rámy na obrazy, zrcadla a desky na kočáry. Papírová drť umožnila realizaci nábytku nevázaných tvarů, jejichž výrobu dřevo neumožňovalo. Papírová drť je hmota, kterou bez problémů připravíme z materiálů na vyhození (ze starých novin), vody a trochy lepidla. Snadno se z ní modeluje, je lehká a nerozbitná.

Příprava papírové drti

Materiál : novinový papír, voda, mísa nebo vanička, ruční mixér, vinylové lepidlo, lepidlo na tapety v prášku, slabý drátek, nůžky, rychleschnoucí sádra, stěrky, brusný papír, tmel. Postup : natrháme novinový papír na malé kousky. Namočíme ho do vody alespoň na 48 hodin, můžeme jej nechat namočený i delší dobu. Pak vyždímeme vzniklou směs a dáme ji do hadrového sáčku. Dřevěnou paličkou na maso rozmělníme papír na kaši. Pokud použijeme ruční mixér, práce bude rychlejší a výsledná kaše jemnější. Abychom odstranily případné žmolky, přefiltrujeme papírovou kaši přes řídké síto. Kaše musí být velmi měkká, elastická a nesmí obsahovat kousky papíru. Do vzniklé kaše přidáme lepidlo na tapety nebo vinylové lepidlo a trochu sádry. Sádra slouží k udržení tvaru budoucího modelu, bez ní se papírová drť stává příliš křehkou. Pokud papírovou hmotu ihned nepoužijeme, můžeme ji vložit do igelitového sáčku a vložit do ledničky, kde se udrží stále vlhká. Barvení : použijeme temperové barvy, glazuru (laky na kov, dřevo), nebo koncentrovanou barvu, která se přidává do bílé omyvatelné barvy. Na papírovou hmotu se používají přímo bez ředění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama