Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Výroba korálků

27. května 2008 v 16:55 |  Řemesla
Fascinující historie korálků se táhne dějinami všech kultur na všech kontinentech. Od pradávna má člověk základní potřebu zdobit své tělo. V prehistorické době se šperky vyráběly z toho, co člověk našel v přírodě, z rohů, mušlí či zvířecích zubů. Dějiny korálků, které by byly v pravém slova smyslu umělecky zhotovené, začínají teprve s technikou zpracování a pálení hlíny a s opracováním zlata v době bronzové.
Na starý korálkový šperk ovšem nesmíme pohlížet jen z estetického hlediska. Šperk totiž až do 16.století neměl čistě ozdobnou funkci. Šperk z korálků sloužil spíše jako amulet, talisman nebo znak postavení. Symbolizoval příslušnost k určitému kmeni a moc a poskytoval informace o společenském zařazení svého majitele. Míval náboženský účel, byl symbolem hodnosti či na odiv nošeným bohatstvím. Prostřednictvím korálků se lidé domlouvali, např. typem výšivky na oděvu sdělovali zařazení ve společnosti nebo své válečné zásluhy. Přírodní národy dodnes uctívají původní symboliku předmětů z korálků.
Korálky se však nepoužívaly pouze jako šperky. V mnoha civilizacích se až do 19.století používaly jako platidlo a sloužily k bohatému výměnnému obchodu. Teprve s počátkem renesance se šperky začaly nosit pouze jako ozdoby, z čistě estetických důvodů. Na starých obrazech můžeme obdivovat překrásné skvosty a šaty bohatě poseté korálky a perlami. Tento vývoj módy byl posílen čilým obchodem s korálky, který se stal velmi výnosným podnikáním.
V Evropě vznikala v té době mnohá centra výroby korálků, jako např. slavné manufaktury na sklo Murano v Benátkách. V Čechách a na Moravě se usídlili brusiči granátů. Později tu vznikly známé sklářské huti s centrem v Jablonci nad Nisou. Mezi nejznámější oblasti na výrobu perel a navlékání korálků patří Podkrkonoší a Podkrušnohoří, celoroční podomácká výroba jako přivýdělek tam přetrvává dodnes.
K rozhodující proměně "módních šperků" však došlo v 19.století díky počátkům strojového zpracování, které umožnilo masovou výrobu. Výsledkem bylo, že se šperk stal dostupným pro širší společenské vrstvy a navždy přestal být symbolem nadřazeného panského stavu. Strojová výroba umožnila nejen výrobu velkého množství korálků, ale objevily se také nové materiály, jako bakelit a jiné umělé hmoty, také se vyvíjely stále nové techniky zpracování originálních korálků.
Dřevěné korálky se u nás začaly vyrábět až začátkem 20.století v Krkonoší, dnes se vyrábějí v Jizerských horách. Nejznámější oblasti, ve kterých život lidí ovlivňovaly právě korálky bylo v Příbrami, kdy tam byl v 18.století založen cech, který sdružoval výrobce růženců. Dělaly se z korálků spojovaných drátky. Růženci a jinými korálkovými produkty byla zásobována nejen příbramská Svatá Hora, která patří mezi nejvýznačnější poutní místa u nás, ale byly vyváženy i do zahraničí.
A řemesla spjaté s korálky a perlami : růžence vyráběli rozárníci, brusiči kamenů brousili drahokami a polodrahokami, se šperkaři spolupracovali pasíři, kteří měli na starost kovové součásti šperků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama