Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Zoologická zahrada Ústí nad Labem

27. května 2008 v 14:44 |  Tipy na krátký výlet
Zoologická zahrada leží v městské části Krásné Březno na prudkých svazích labského údolí. Za hezkého počasí se dá v ústecké zoo strávit celé odpoledne nebo i celý den. Míst pro občerstvení a zábavu všeho druhu je tu víc než dost. Zdejšími oblíbenými hrdiny jsou orangutani Ňuňák a Ňuninka, ale děti jistě ocení i dlouhé plastové skluzavky, využívající velké terénní převýšení, kontaktní zoo s kozami, ovcemi a lamou, expozici barevných tropických žab anebo naučnou stezku dinosaurů. Za pěkného počasí můžete potkat na procházce slonice Kalu a Delhi, což je pro mnohé nezapomenmutelný zážitek. Pro dospělé může být zajímavé, že spodní oplocení zahrady podél silnice tvoří bývalá slavná zeď z ústecké Matiční ulice, kterou ZOO levně odkoupilo po mezinárodním skandálu. Dokonce je na ní stejná cedulka, jako na každé zvířecí kleci i s latinským názvem a výskytem.
Základy zoologické zahrady položil roku 1908 ústecký podnikatel a obchodník Heinrich Lumpe, který byl velkým milovníkem přírody a uznávaným ornitologem. Odkoupil pozemky na svahu Mariánské skály a založil zde soukromou přírodní ptačí rezervaci nazývanou Lumpepark o rozloze 6 hektarů. K výstavbě bylo použito velké množství kamenů, vytvořeno mnoho stovek úkrytů i umělé prohlubně s vodou. Byla vybudována pohádková jeskyně a trpasličí hrádek, který se jako jediný dodnes zachoval. Vybudoval celý systém kaskád a vodopádů za využití Mariánského pramene. V roce 1914 byl Lumpepark otevřen veřejnosti. Po první světové válce pan Lumpe pokračoval ve zvelebování parku v duchu tehdejší zahradní architektury i dobové módy. Z okolí Turnova nechal dovézt zkamenělé kmeny pravěkých araukárií a postavil z nich kamenný les. Ve vybrané části parku byla udržovaná dobová zahradnická úprava a byly v nich rozmístěny nejrůznější pohádkové výjevy. Roku 1936 pan Lumpe zemřel, park ovšem nezanikl díky obětavosti hlavního zahradníka a dalšího personálu. Po druhé světové válce přešel park do vlastnictví Československé republiky, to už ovšem z ptačí rezervace byl zookoutek. Postupně byly budovány nové klece a výběhy a rozloha zooologické zahrady se začala zvětšovat. Největšího rozmachu dosíhla v 70 letech 20. století, kdy se rozrostla na dnešních téměř 30 hektarů.
Zahrada má dva vchody, horní se nachází pod sídlištěm v Doběticích, je otevřen mimo sezónu jen o víkendech a po celý rok se zavírá dříve než spodní vchod. Pro motoristy je ovšem lepší parkovat dole, pro pěší návštěvníky s dětmi je nejlepší přijet autobusem k hornímu vchodu a cik-cak scházet dolů.
Otevřeno celoročně.
Letní sezóna (1.4. - 31.10.) 8,00 - 18,00 hodin, dospělí 60 Kč, děti 30 Kč.
Zimní sezóna (1.11. - 31.3.) 9,00 - 16,00 hodin, dospělí 50 Kč, děti 25 Kč.
Webové stránky Zoologické zahrady Ústí jsou zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama