Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Kaňon řeky Fish

20. června 2008 v 17:24 |  Přírodní divy světa
Obrovský kaňon Fish se zařezává do vyprahlé krajiny v nejjižnější části Namibie jako neočekávaná a překvapující, 85 km dlouhá jizva na vysoké, pusté plošině. Polopouštní krajina se náhle propadá do 550 metrů hlubokého kaňonu, jemuž podle velikosti patří druhé místo na světě (první je na pomyslné listině přírodních divů světa severoanerický Velký kaňon).
Srázy kaňonu nabízejí klíč k objasnění jeho původu. Nejnižší vrstvu tvoří pravěké horniny, které byly metamorfovány vysokými teplotami i tlakem před více než miliardou let. Spodní části skalních stěn tvoří tmavé vrstvy ztuhlého magmatu. Později, asi před 700 miliony let, tvořily tyto skály část mořského dna. Usazeniny z tohoto období tvoří vrstvy sedimentárních hornin složené z vodních nánosů, zpevněných mineralizací. Horní vrstvy skalních stěn jsou složeny z vápenců a pískovců. Počátky vzniku 30 km širokého kaňonu souvisejí se vznikem vulkanické pukliny na zemském povrchu. V ledových dobách ledovce přispěly k dalšímu členění skal.
Řeka Fish vstoupila do procesu formování kaňonu až v posledních 50 milionech let. Pravidelným zaplavováním přerušovaným obdobími sucha a silnými větry rozrušila skalní stěny kaňonu do jejich současné šířky. V místech, kde se na své 160 km dlouhé cestě k řece Orange stáčí k jihu, je její tok využíván k zavlažování a po většinu roku se její vody z kaňonu ztrácejí, zanechávajíce za sebou jen bahnem zanesené výmoly.
Většina území kolem kaňonu je chráněná. Rostlinstvo zastupují různé druhy křovin, divokých tamaryšků, trsů suchomilných trav a sukulentů, třtinové porosty a rákosí lemují místa se stabilnějším výskytem vody. Vegetace poskytuje dostatek potravy pro nenáročná zvířata, k nimž patří antilopy, zebry horské a lstivě i rozvážně vyhlížející paviáni, kteří jsou oblíbenou kořistí leopardů. Občas se zde najdou stopy této velké šelmy, která však loví pouze v noci, a proto ji lze spatřit jen velmi zřídka. V těchto polopouštních podmínkách žijí také pštrosi, kteří se živí semeny, hmyzem a malými obratlovci. Na skalách je možné spatřit antilopku skálolezce, jejíž domorodé jméno je odvozováno od afrických slov znamenajících skála a skokan.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama