Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Kappadokie

20. června 2008 v 17:27 |  Přírodní divy světa
Tajemná měsíční krajina kuželů, pyramid a komínů nacházející se v údolích Kappadokie ve středním Turecku mohla vzniknout díky výbuchu nedaleké sopky Erciyas Dagi (3 916 m), nacházející se mezi městy Kayseri a Develi, k němuž došlo před více než třemi moliony let. Erupce rozptýlila po okolí silné vrstvy popela a lávy. Popel se postupně proměnil v měkkou, světlou horninu, nazývanou tuf, zatímco láva ztvrdla do vrstev čediče. Za tisíce let, během nichž se podnebí stalo vlhčím a chladnějším, vytvořila voda v tufu rokle. Přírodní eroze dále opracovávala jejich stěny, vyhledávala jejich slabiny, až po sobě nakonec zanechala útvary s vrcholem tvořeným odolnějšími horninami. Výsledkem jdou tisíce kuželů se skalní čapkou, známé jako pohádkové komíny. Mnohé jsou pokryty červenými nebo okrovými pásy, které vznikají rozpouštěním minerálů.
Během staletí tu byly vyhloubeny stovky skalních chrámů projektovaných na základě stejných principů jako skalní stavby postavené v byzantském stylu, s kupolemi, apsidami, hlavními a bočními loděmi, vyzdobenými freskami, které si dodnes zachovaly svěží barvy. Jeden z nejcenějších chrámových souborů se nachází v údolí Göreme, kde jsou tucty bohatě zdobených skalních jeskyní. Největší je Tokali Kilise (Chrám se štítem), vyhloubený ve skalním pilíři a vyzdobený červenými, žlutými a zelenými kresbami zobrazujícími v chronologickém pořadí život Ježíše a jeho žáků. Vznikly tu nejen kaple, ale také kompletní kláštery s kuchyněmi, celami a jídelnou a pomalovanými skalními lavicemi. K nejstarším patří Cemil v údolí Gorgoli s chrámem sv. Štěpána ze 7.století, který má apsidu ve tvaru koňské podkovy, a chrám sv. Michaela s kresbami z 11.století.
Zdejší údolí mají překvapivě bujné rostlinstvo, protože jsou hnojená holubím trusem. Během staletí od dob křesťanské kolonizace našly mezi skalami útočiště tisíce lidí. U Ortahisaru vznikla kolem obrovské skály moderní sídla, ale v jejich sousedství se skalní obydlí zachovala. Skála u Üchisaru byla proměněna v masivní pevnost, která v minulosti poskytla obydlí pro tisíc osob. Má množství místností a okna, která přispívají k tomu, že zvenčí vypadá jako zralý ementál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama