Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Krakatoa

23. června 2008 v 7:53 |  Přírodní divy světa
Do poloviny 19.století byl Krakatoa málo známý ostrůvek ležící mezi velkými indonéskými ostrovy Jávou a Sumatrou. Roku 1883 se však zapsal do knihy světové historie zrodem velké sopky, která způsobila jednu z nejkatastrofálnějších explozí v historii lidstva. Než vznikla, vyplňovalo 9 km dlouhý ostrůvek pásmo vulkanických kuželů táhnoucích se od severu k jihu, přičemž nejvyšší dosahoval výšky 813 metrů.
Na ostrově Krakatoa nikdo neočekával dramatickou sopečnou činnost. Jediným svědectvím poslední exploze byla nevelká erupce a malý lávový proud zaznamenaný roku 1680. Určitá seismická aktivita začala v této oblasti tři roky před 20.květnem 1883, kdy bylo řadu vulkanických výbuchů slyšet až do vzdálenosti 160 km. Z malého kráteru Perboewetan vyrazil do výšky 11 km velký oblak dýmu a popela. Po první explozi následovala druhá a třetí. Koncem května nastalo období klidu, ale v polovině června se erupce objevily znovu. Počátkem byly činné tři krátery a tucet dalších projevovalo známky aktivity. Když 26.srpna ožila samotná sopka Krakatoa, byla její erupce tak mohutné a rychlé, že splynuly v jedno souvislé burácení. Ráno 27.srpna došlo ke grandiózní erupci, která byla tak silná, že obyvatelstvo více než 3 000 km vzdálených oblastí Austrálie vzbudil hluk jak při odstřelování skal. Její zvukový efekt se projevil i na 4 800 km vzdáleném ostrově Rodriguez v Indickém oceánu. Vyvrcholení nastalo kolem 10 hodiny dopoledne největším v historii zaznamenaným výbuchem, během něhož ohnivý sloupec sahal do výšky 80 km.
Po tomto obrovském výbuchu pokračovala vulkanická aktivita ještě 33 hodin. Když se popelem prosycený vzduch vyčistil, pásmo vulkanických kuželů zmizelo a jiné malé ostrovy v okolí byly pokryté tak silnou vrstvou popela, že tu 5 let nic nerostlo. Krakatoa však i poté odmítla zhasnout. V průběhu čtyř desetiletí se na místě, kde stála tato sopka, ozývalo hřmění. V lednu 1925 se z vodní hladiny vynořil dýmající sopečný kužel. Od té doby se několikrát ztratil pod hladinou a znovu vynořil, až získal dnešní podobu a výšku 91 metrů. Dostal jméno Anak Krakatoa, to je Dítě Krakatoy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama