Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Kráterové jezero

23. června 2008 v 7:57 |  Přírodní divy světa
Ohromná proláklina, vyplněná dnes modrým, ledově studeným Kráterovým jezerem, vznikla před 6500 lety, kdy explodovaly podzemní plyny nahromaděné pod horou Mount Mazana, která patří k největším vulkánům Kaskádových hor v jižním Oregonu. Exploze byla tak mohutná, že roztrhla útroby hory, přičemž rozmetala pemzu do vzdálenosti až 140 km. Rudá žhavá láva vytekla do vzdálenosti 50 km a ve středu štítu zanechala obrovskou prohlubeň. Pukliny ve stěnách kráteru vedly k jeho konečnému zřícení a vytvořily kalderu - sopečnou pánev, která se postupně plnila vodou.
Kráterové jezero je 9,5 km dlouhé, 8 km široké a 589 m hluboké, takže je druhým nejhlubším jezerem na západní polokouli. Pouze Velké Otročí jezero v Kanadě je o 24 m hlubší, přičemž na celém světě je jen šest jezer, které mají větší hloubku než Kráterové jezero. Obklopují je vícebarevné lávové stěny, vysoké až 610 m. Po vyvýšeném okraji vedou cesty, které nabízejí krásné výhledy. Z klidné vodní hladiny vystupují jen dva malé ostrovy. Na západní straně se zdvíhá škvárový kužel ostrova Wizard Island (232 m nad hladinou jezera), nachází se zde množství lávové strusky známé jako Phantom Ship, která skutečně vypadá jako plující strašidelná loď. Řada jiných kuželů, ukrytých pod vodní hladinou, je výsledkem sopečné aktivity zaznamenané až po úvodní explozi.
Okolí jezera obklopují lesy, v nichž rostou různé druhy borovic, jedle a tsugy. Na území parku (Kráterové jezero vyhlášeno národním parkem v květnu 1902) žijí medvědi, rysi, losi, kojoti, lišky, dikobrazy, nad nimi krouží jestřábi a orli. Více než 160 km turistických tras může turisty dovézt do okolí pohoří. Jedna z nejpopulárnějších, Discovery Point Trail, vede na místo, kde stál John Wesley Hillman, když Kráterové jezero v červnu 1853 objevil a poprvé spatřil. Pěkné výhledy jsou z vrcholu Watchman, který se tyčí 549 m přímo nad vodní hladinou, a z Mount Scott, který je nejvyšším bodem parku. Břehy jezera jsou strmé a hrozí tu nebezpečí lavin. Jen jedno místo je dostatečně bezpečné, aby se tu silnice mohla dostat až k vodní hladině. Leží u Cleetwood Cove (213 m). Jedna z bočních cest vede k přitažlivým Pinnacles (61 m), malebným skalním jehlám, které se zdvíhají ze dna kaňonu Wheeler Creek. Severně od jezera se rozkládá pustá pemzová poušť, která připomíná dramatické chvíle zrodu jezera.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama