Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Kuejlinské hory

23. června 2008 v 8:01 |  Přírodní divy světa
Strmé kopce, které se zdvíhají z ploché základny, tvoří překvapivé kulisy města Kuej-lin (Gulin) a dotvářejí neobyčejnou podobu zdejší krajiny. Protéká jí řeka Li-ťiang, na jejíž hladině se zrcadlí neobyčejně tvarované hory. Tato oblast je považována ze jeden z nejpůsobivějších krasových regionů na světě. Vznikl vyzdvižením 300 milionů let starých vápenců z mořského dna nad vodní hladinu, které bylo způsobeno mohutnými pohyby zemské kůry. Vápence na souši erodovaly do pozoruhodných tvarů zásluhou procesů, které vytvořily i jiné přírodní divy světa.
Přestože jednotlivé vrchy nejsou příliš vysoké, např. Duxiu (Štít ojedinělé krásy), který se tyčí nad městem Kuej-lin, je vysoký jen 152 m, vyvolávají svými strmými svahy podstatně mohutnější dojem. Některé kopce byly pojmenovány podle svého tvaru - Velbloud, Šplhající želva či Sloní chobot nebo Hory složeného hedvabí, které tvoří několik kopců seřazených za sebou. Štíty Parku sedmi hvězd dostaly své pojmenování podle sedmi vrcholů uspořádaných podobně jako hvězdy v souhvězdí Velkého vozu.
Stráně kopců jsou protkány množstvím jeskyní. Některé z nich, jako např. Jeskyně sedmi hvězd, byly populární atrakcí už před 1 500 lety a zdobí je osvětlené stalagtity a stalagmity. Jeskyně červené flétny, která byla po staletí používaná jako skrýše nabízí sugestivní pohled na pestrou výzdobu podzemních prostor. Na úpatí Vrchů půlměsíce leží Dračí jeskyně s množstvím tabulek nesoucích jména dávných návštěvníků, přičemž některé jsou staré až 800 let. Jednou z nejkrásnějších je Větrná jeskyně na svazích Hor složeného hedvábí, ve které se udržuje chlad i v nejteplejších dnech, protože v ní neustále proudí studený vzduch.
Kuej-lin znamená "Skořicový les". Tisíce skořicovníků vytvářejí stín v jeho ulicích a v období květu je zdobí žlutými květy, které šíří neopakovatelnou vůni. Na úpatí štítu stojí zříceniny paláce rodiny Ming z roku 1370. Zakladatel dynastie Ming, Wong Hu, udělal z Kuej-linu hlavní město provincie.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama