Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Ledovcové pole Columbia

23. června 2008 v 8:19 |  Přírodní divy světa
Jde o poslední zbytek velké ledovcové pokrývky, která kdysi zabírala celou Kanadu. Tvoří jej 390 km2 ledu a sněhu starého tisíce let, nacházející se na hranici kontinentálního rozvodí. Patří k němu devět velkých ledovců, jejichž tající voda vytváří bystřiny odvádějící vody do tří oceánů - prostřednictvím Columbia River do Tichého oceánu, Athabaskou do Severního oceánu a korytem řeky North Saskatchewan do Hudsonova zálivu v Atlantském oceánu.
První objevitelé a obchodníci s kožešinami používali k přechodu přes horské masivy cestu, která v současnosti tvoří Icefield Parkway, jednu z nejvýznamnějších silnic v Kanadě. Je 230 km dlouhá, vede přes dva průsmyky položené 2 134 metrů n.m. a touto cestou je možno navštívit více než sto ledovců. Silnice začíná u jezera Lake Louise, původně nazývaného Emerald Lake (Smaragdové jezero) pro jeho jasnou smaragdovou barvu. Malý, asi 30 km na sever vybíhající výběžek ledového pole tvoří ledovec Crowfoot, jehož tři jazyky v minulosti klesaly dolů z hor jako noha se třemi prsty. V nedávných letech jeden z ledovců ustoupil, takže zbyly jen dva prsty. Nad ledovcem leží jezero Bow Lake, jehož klidná, chladná voda zrcadlí okolní zasněžené štíty.
Na svém nejvyšším bodě Bow Summit přetíná silnice subalpínské louky a vine se k Peyto Lake, jezeru fascinujícímu střídání barev v průběhu roku. O několik kilometrů dále na sever vyhloubila řeka Mistaya River úzký kaňon a vymlela do hladkých vápencových stěn prohlubeň hrncovitého tvaru. Na místech, kde se na obloze rýsuje vysoká skalní silueta Mount Wilson, klesá kaňon k mostu přes Saskatchewan River a potom se postupně šplhá znovu k velkolepému výhledu na útesy Weeping Wall, kde voda z tajícího sněhu masivu Circus Mountain přeskakuje po puklinách a kaskádách a vytváří sérii vodopádů. Obrovský ledovec Athabasca, který je místy až 900 m silný, se plazí společně se silnicí údolím. Před dvěma sty lety jeho jazyk sahal až k dnešní silnici, ale od té doby ustoupil. V současnosti se zkracuje asi o deset metrů za rok a zanechává po sobě území pokryté úlomky skal. Jiný jazyk ledovcového pole Columbia tvoří Stutfield Glacier, jehož dva mohutné ledopády se spouštějí ze strání Stutfield Mountain do hloubky 900 metrů.
Krátce předtím než Sunwapta River (Nezkrotná řeka) vyústí do Athabasky, ostře ohýbá svůj tok přes skalní puklinu a vnořuje se do kaňonu. Ještě přitažlivější jsou vodopády Athabaska Falls položené 23 km na jih do Jasperu, v místě, kde se mohutný tok řeky zužuje do úzkého hrdla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama