Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Mount Ruapehu

23. června 2008 v 9:57 |  Přírodní divy světa
Mount Ruapehu (2 797 m) je nejvyšším bodem centrální vulkanické plošiny Severního ostrova
Nového Zélandu, jenž po celý rok pokrývá sněhová čapka. Jeho seříznutý kužel zdobí pára valící se z horkých jezer se zelenou, kyselou vodou, obklopených zasněženými propastmi. Většinu času je zdánlivě klidný, ale jeho jméno Ruapehu znamená "Vybuchující jezero" a vulkán je vždy schopen projevit překvapující sílu. Roku 1945 se mraky popela usazovaly v okolí v kruhu o poloměru 80 km. Během erupcí roku 1969 a 1975 zalila dolní část svahů sirnatá voda a roku 1988 vyplivoval kráter rozžhavené kameny.
Mount Ruapehu a jeho dvě sopečné sestry jsou součástí národního parku Tongariro. Mount Tongariri (1 968 m) je z nich nejstarší a nejklidnější. Mount Ngauruhoe (2 291 m) je nejmladší, vznikla před pouhými 2 500 lety a je nejaktivnější, její dokonale symetrický kužel vypouští dým a zanechává přitom na sněhu povlak popela. V letech 1954 - 1955 trvaly její erupce nepřetržitě devět měsíců.
Jméno Togariro má v maorských legendách hluboké kořeny. Vyprávějí o tom, že všechny horské masivy Severního ostrova byly v minulosti spojeny v centrální části ostrova. Obtíže nastaly, když začaly bojovat o přízeň překrásné Pihangy, pohoří na jižním okraji jezera Taupo. Zvítězil masiv Tongariro, který pronásledoval své rivaly. Taranaki utíkal na západ, dokud ho nazastavilo moře, a zapustil kořeny jako Mount Egmont. Mlhu, která zahaluje jeho vrchol, způsobuje prý jeho nešťastný pláč. Putauaki, nyní Mount Edgecumbe, se usadil na severu, na planině Kaingaroa. Oheň vzplanul na těchto horách až později, když polynéský čaroděj Ngatorairangi zkoumal masiv Tongariri zastihla ho sněhová bouře a hrozilo mu, že zamrzne. Modlil se o pomoc svých sester sídlících v Polynésii a ty poslaly ohnivé ďábly, aby svrhli plameny na vrcholy hor a oživili ohroženého druha. Ngatorairangi z vděčnosti za pomoc vrhl svou otrokyni do propasti Ngaurzuhoe, kterou Maorové stále podle jejího jména nazývají Auruhoe. Jako památku na svou úspěšnou modlitbu zanechal Ngatorairangi po sobě název Tongariro, což v překladu znamená "nesený jižním větrem".
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama