Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Mrtvé moře

23. června 2008 v 10:27 |  Přírodní divy světa
Mrtvé moře ve skutečnosti není moře, ale od moře oddělené jezero, nejníže položená a nejslanější vodní plocha na světě. Jeho hladina leží 402 matrů pod hladinou moře, přičemž nejhlubší bod jeho dna se nachází ještě o 395 metrů níže. Voda Mrtvého moře je jedenáctkrát slanější než voda Středozemního moře, Atlantského či Tichého oceánu. Asi čtvrtinu jeho objemu tvoří minerály, zejména sůl, ale nachází se zde také vysoká koncentrace chloridů hořčíku, draslíku, vápníku, jódu. Voda je tak hustá, že není možné se v ní utopit, nedá se pít, není možné se v ní potápět či plavat.
Zásluhou řeky Jordán a četných pramenů a potoků přitékají do Mrtvého moře denně asi 4 miliardy litrů sladké vody, která se však na horkém slunci vypaří tak rychle, že nemá možnost hustou, slanou vodu jezera rozředit. Vypařující se voda vytváří nad hladinou stálý mlžný opar, který společně s všeobecným klidem propůjčuje Mrtvému moři atmosféru absolutního klidu. Teploty vzduchu na březích mohou dosáhnout až 55 stupňů a úrověň hladiny jezera trvale klesá. Ve slaném jezeře nemůže žít žádná ryba z okolních vodních toků. Místo vegetace pokrývají jeho břehy solné sloupky, které se zdvíhají nad vodní hladinu jako malé ledovce. Na člověka však má místní klima léčivé účinky. Vzduch je bohatý na kyslík a je vhodný k léčení chorob dýchacích orgánů. Slaná voda pomáhá také při kožních onemocněních, regerační účinky má i černé bahno.
Mrtvé moře tvoří část hranic mezi Izraelem a Jordánskem, a odděluje tak bílé vápencové hradby Maobské plošiny na východě a plošinu Judské pouště na západě. Legendy praví, že na jeho dně se nacházejí zbytky biblických měst Sodomy a Gomory, která za trest pro hříšnost jejich obyvatel zničil požár. Kniha Genesis hovoří o tom, jak se Abrahámův synovec Lot s rodinou mohl zachránit před požárem, nesměli by se však při útěku ohlédnout. Lotova žena to udělala a proměnila se v solný sloup. Dodnes prý stojí ne jihozápadním břehu jezera, jako jeden ze solných pahorků.
V jeskyni nacházející se v údolí Kumrán na severozápadním břehu jezera našel roku 1947 beduínský pastýř, který hledal ztracenou ovci, starý džbán, v němž byly podle jeho názoru uloženy kousky staré kůže. Prodal je obuvníkovi, ale brzy se zjistilo, že jsou to starověké rukopisy. Byly to první Rukopisy od Mrtvého moře, obsahující části Starého zákona. Později byly v okolí objeveny další svitky, nejstarší známé rukopisy bible. Tyto příspěvky k vědeckému výzkumu bible byly součástí "knihovny" příslušníků židovské sekty esejců, kteří žili v této oblasti od roku 100 př.n.l. do roku 70 n.l.
Nejvýznamnějším historickým místem u Mrtvého moře je Masada, rozkládající se na 457 metrů vysoké horské plošině, na kterou vede lanovka. Byla to původně pevnost, kterou dal pro sebe a svou rodinu postavit Herodes. Pak ji ovládli Římané. Roku 66 se ji zmocnili příslušníci hnutí zélotů, kteří povstali proti Římanům, přemohli posádku a po zničení Jeruzaléma roku 79 ještě tři roky odolávali římské přesile. Až Flavius Silva, velitel 10.římské legie, dal postavit rampu, po níž římští vojáci pronikli do pevnosti. Podle historika Josepha Flavia obránci dobrovolně spáchali sebevraždu, aby se nedostali do zajetí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama