Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Národní park Big Bend

26. června 2008 v 8:25 |  Přírodní divy světa
Národní park Big Bend je drsná, nevlídná horská a pouštní krajina rozkládající se uprostřed obrovského ohybu řeky Rio Grande, která tvoří hranici mezi Texasem a Mexikem. Je to vzdálený, nepřístupný kout země, nacházející se daleko od všech cest. Kdysi byl dnem pradávného moře, kde se po miliony let ukládaly sedimentární horniny, jež na některých místech dosáhly tloušťky až 300 m. Do těchto skal řeky vyhloubily působivé kaňony. Nejdelší je Boquillas Canyon, který se táhne napříč masivem Sierra del Carmen v délce 40 km. Nedaleko vyústění kaňonu, v horní čísti vrstvy pískovců, se nachází malá, větrem vyhloubená jeskyně, od níž je překrásný výhled na hlubokou roklinu. Najatraktivnější je úzký kaňon Santa Elena, který má tak strmé stěny, že se sluneční paprsky někdy ani nedotknou vodní hladiny. Nejvíce izolovaný je Mariscal Canyon. Náročná stezky vedoucí po jeho okraji končí v místech se širokým výhledem na dno kaňonu nacházející se o 400 metrů níže.
Divoký horský masiv Chisos Mountains upoutává svou jednoduchou krásou zejména při západu slunce, když se skály zabarví do červena až purpurova. Nejvyšší ze tří pásem vulkanických pohoří na území parku se zdvíhá do výšky 2 388 m. Zapomenuté pásmo Mine Ridge poskytuje rozsáhlý výhled na velkou část Texasu, stejně tak jako na horské masivy Mexika rozkládající se na jihu. Podnebí je drsné, letní teploty dosahují na povrchu pouště ve výšce 549 m až 38 stupňů a od východu slunce do poledne stoupnou ještě o 10 stupňů.
Zvířata mají v této drsné krajině obtížný život. Jelenci vitžinští se procházejí volně krajinou, hojně jsou zastoupena i divoká prasata pekari, jezevci, skunkové a bobři. Kojoti zde vyjí, když se v poušti stmívá. Mnohem hrozivějšími obavyteli parku jsou však tarantule, škorpioni a příležitostně i pumy. Na území Big Bendu se vyskytují také čtyři druhy chřestýšů. Studenokravní živočichové, jako je had Diadophis punctatus edwardsii a ještěrka Elgaria kingii, žijí ve stínu skal. Na území parku bylo také zaregistrováno více než 400 druhů ptáků. V prehistorických dobách se po území Big Bendu potulovali dinosauři, po nich se dodnes zachovaly stopy v podobě zkamenělých kostí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama