Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Národní park Glacier

26. června 2008 v 8:36 |  Přírodní divy světa
V srdci Skalnatých hor, v Montaně, na severních hranicích USA, leží národní park Glacier, pojmenovaný podle masivních ledovcových útvarů z prehistorických dob, které zdobí štíty a doliny, ačkoli samotné ledovce roztály už asi před 10 000 roky. Na území parku se nachází 200 jezer, 30 štítů vyšších než 2 133 metrů a více než 50 ledovců. Největším ledovcem je Grinnell, který má rozlohu 120 ha a sílu ledu až 122 metrů.
Silnice, romanticky nazývaná Going-to-the-Sun (Vedoucí ke slunci), od východu k západu dlouhá 80 km, běží centrální částí parku a nabízí průřez krásami jeho hor, údolí a lesních scenérií. Dotýká se jezera St. Mary Lake a pokračuje ke štítům Lewis Range. První odbočka z autostrády poskytuje pohled na Triple Divide Peak, z něhož vody tajícího sněhu a ledovců odtékají třemi směry a ústí do Tichého oceánu, Severního ledového oceánu a Mexického zálivu v Atlantském oceánu. Going-to-the-Sun protíná kontinentální rozvodí v sedle Logan Pase (2 030 m), potom se stáčí k severu podél kouzelné Garden Wall a sestupuje k jezeru McDonald, které je největším jezerem parku.
Nedaleko St. Mary silnice protíná výraznou sníženinu Lewis Overthrust, která vznikla asi před 65 miliony let, kdy byla obrovská skalní masa přesunuta více než 30 km na severovýchod, takže výše položené horniny jsou o stovky milionů let starší než skály Great Plains pod nimi. K jiným geologickým zajímavostem národního parku patří Clements Mountain, typický ledovcový štít, jehož pyramida je výsledkem práce tří posledních ledových dob. Její svahy pokrývají hluboké kary se strmými skalními stěnami, nazývané cirky. Malé cirkové ledovce začínají vznikat jako sněhová pole, která se postupně proměňují v led. V důsledku své hmotnosti a gravitačních sil nakonec stékají dolů. Rok za rokem sněhová pole zamrzají a tají, přičemž narušují skalní podloží. Jeho velké úlomky odnáší ledovcový splaz níže a pod sněhovým polem vzniká proláklina v podobě obrovského kotle.
Existence několika výškových pásem v rámci parku přispívá k širokému zastoupení různých rostlin, k nimž patří bolehlav, douglaska tisolistá, borovice stočená a jiné jehličnaté stromy. Na podzim mění své barvy červený smrk, osika, bříza a bez, a dotvářejí tak barevný obraz krajiny. Na území bylo zaregistrováno více než 100 druhů ptáků včetně orla bělohlavého a kolem 60 druhů savců. Zastupují je zejména bizon, jelen, los americký a menší zvířata jako svišti, jezevci a kojoti. Podél vodních toků a na březích jezer žije vydra, ondatra, bobr a norek. Na strmých stráních poskakují po skalách kozorožci, kamzíci a zajíci běláci. Park je i jedním ze dvou areálů výskytu medvěda grizzlyho v USA.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama