Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Niagarské vodopády

26. června 2008 v 8:42 |  Přírodní divy světa
Jsou nepochybně vodopády vyšší nebo širší než Niagarské, ale velkolepá nádhera světoznámého pohledu na mohutné masy padajících vod mezi Kanadou a USA nikdy nezklame. Niagarské vodopády leží v polovině toku řeky Niagary mezi Erijským a Ontarijským jezerem. Celkem 58 km dlouhá řeka se tu valí roklinou rozdělenou malým ostrovem Goat Island na dvě části. Jižnější Americké vodopády jsou široké 328 metrů, vysoké 51 metrů a protéká jimi jen asi 6 procent vody. Bouřlivé Horseshoe Falls se řítí dolů v asi 675 metrů širokém půlkruhu. Na úpatí americké části vodopádů se nachází erozí vytvořená jeskyně Cave of the Winds (Jeskyně větrů). K vodopádům se voda řítí řadou kaskád, vrcholící v místě zvaném Whirlpool, kde je kaňon s korytem řeky široký jen 91 metrů.
Vědci vypočítali, že vodopády vznikly asi před 10 000 lety, kdy ustupující ledovce koncem poslední doby ledové umožnily vodám Erijského jezera, ležícího 174 metrů nad mořem, odtékat do Ontarijského jezera o sto metrů níže. Tím vzniklo spojení západní části soustavy Velkých jezer, v nichž se nachází polovina světových zásob sladké vody, s Atlantským oceánem. Asi 1,6 km nad vodopády tok Niagary klesá o 16 metrů a teče směrem k propasti hnán bouřlivou silou.
Queen Victoria, rozkládající se na kanadské straně, poskytuje na vodopády nědherné pohledy. Z americké strany je možné je nejlépe obdivovat z vyhlídky Pospect Point a z ostrova Goat Island. Některé z nejkrásnějších pohledů jsou zdola, ze speciálně postavených věží - New York State Observation Tower na americké a Canadian Kodak, Minolta a Skylon na kanadské straně. Na Table Rock mohou návštěvníci stát velmi blízko okraje kanadského oblouku vodopádu a potom sestoupit do tunelů, které nabízejí pohled na velkou oponu padající vody.
V zimě, kdy objem protékající vody klesá, nebo když se její velká část odklání pro výrobu elektrické energie, mohou Niagarské vodopády částečně zamrznout a poskytují zvláštní pohled na sloupy vodní tříště vznášející se mezi obrovskými rampouchy. Na počátku 20.století byl přechod přes zamrzlou řeku populární zábavou, která však roku 1912 skončila tragicky, když se led rozlomil a tři lidé utonuli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Love-Sims Love-Sims | Web | 19. dubna 2009 v 6:47 | Reagovat

Krááááááááása

2 Nikušš Nikušš | Web | 12. ledna 2015 v 13:02 | Reagovat

Niagarské vodopády web kamera http://niagarskevodopady.cz/ :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama