Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Nil

26. června 2008 v 8:58 |  Přírodní divy světa
Egypt je dar Nilu, napsal řecký historik Herodotos. Skutečně, starověcí Egypťané tuto řeku uctívali, neboť věděli, že jí vděčí za všechno. Od kvetoucích velkých civilizací až po úrodnou půdu, obohacovanou každoročními záplavami, během nichž se ukládalo šedočervené bahno po celém území údolí a delty Nilu. Věřili, že záplavy jsou darem boha Khnuma s kozlí hlavou, vládce asuámského kataraktu, kde podle jejich představ Nil začínal.
Po staletí zahalovalo skutečný pramen Nilu tajemství a až několik expedic uskutečněných v 19.století pomohlo objevit, že největší řeka Egypta má dva prameny. Bílý Nil začíná jako řeka Kagera v Burundi, zatímco Modrý Nil, jenž přitéká z výšek Etiopské vysočiny, vytváří působivé vodopády. Obě řeky se spojují u Chartúmu. Na sever od Chartúmu přijímá Nil východní přítok Atbaru, která společně s Modrým Nilem významně přispívá ke každoročním záplavám. Monzunové deště a tání sněhu na Etiopské vysočině podporuje od června do září zvýšení hladiny obou řek, takže v tomto období vytváří Modrý Nil asi dvě třetiny vodních zásob celé řeky.
Od Chartúmu po Asuán Nil protéká úzkým údolím a vytváří četné katarakty. Obtéká také ostrov Elephantine se zříceninami starými 4 000 let. Mnohé katarakty zmizely po dobudování Asuánské přehrady, za níž vzniklo Násirovo jezero, které je jednou z největších člověkem vytvořených vodních nádrží na světě. Po postavení přehrady a vzniku Násirova jezera bylo mnoho archeologických lokalit trvale zaplaveno. Nejvýznamnější stavební památkou v této oblasti byl skalní chrám Abú Simbel, jedna z nejpozoruhodnějších stavebních památek na světě, postavená na počest Ramsesse II., krále z období 19.dynastie. Během náročné záchranné akce byl chrám rozřezán na obrovské bloky o hmotnosti 20 tun, které byly přepraveny na nové místo nad hladinou budoucího jezera, kde byly znovu sestaveny do původní podoby. Pos Asuánem vstupuje Nil do střední části svého údolí lemovaného mnohými pověstnými středisky starověkého Egypta, která v současnosti profitují z čilého cestovního ruchu. Na východním břehu Nilu stojí obrovský Amonův chrám a překrásný chrám v Luxoru. Na západním břehu se rozkládá Údolí králů, nekropole Théb pro panovníky 18. až 20. dynastie. Bylo zde odkryto dvaašedesát hrobek
včetně hrobky Tutanchamona, v níž se zachovaly všechny posmrtné poklady.
Na sever od Káhiry se tok Nilu rozvětvuje do trojúhelníkovité nížinné delty, široké od severu k jihu asi 160 km, s celkovou rozlohou asi 23 000 km2. V minulosti měla delta sedm ramen, v současnosti má jen dvě hlavní : Rosetu na západě a Damiettu na východě. Od svého nejvzdálenějšího pramene po ústí do Středozemního moře je tok Nilu dlouhý 6 670 km, a je tak nejdelší řekou světa. Jeho povodí je tedy nejdelší a odvodňuje asi desetinu celé Afriky, přičemž je rozlehlejší než povodí Amazonky nebo Konga.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama