Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Poušť Atacama

27. července 2008 v 12:34 |  Přírodní divy světa
Atacama je nesušším místem na zeměkouli. Je to pruh země, který se táhne v délce 956 km od hranic Peru přes Chile až po Copiapó. Vlhčí území mají štěstí, když zde padne 75 mm srážek ročně, v jiných oblastech však neprší ani jednou za rok. Exisují částim pouště, kde nepršelo několik staletí, od konce 16.století až po 70 léte 20.století. V blízkosti pobřeží, kam pronikne od oceánu alespoň mlha, se nachází skromná vegetace, ale ve vnitrozemí, kde je stále jasná obloha, neroste vůbec nic. Přestože ze svahů And stékají mnohé bystřiny, jen jedna z nich má dost vody, aby dospěla až k moři. Extrémně suché podnebí je výsledkem několika faktorů. Peruánský proud přináší z oblasti Antarktidy k pobřeží studenou vodu, která přispívá k tomu, že hladina oceánu je chladnější než vzduch nad ní. Způsobuje to hojný výskyt oblačnosti a mlhy, ale nestačí to na vznik srážek. Na opačné straně lemuje Atacamu bariéra And, která brání pronikání vlhkého vzduchu z oblasti Amazonie.
Ve městě Arica na severním okraji pouště neprší nikdy. Nachází se v oblasti písečných dun Morro. Zásluhou slunečného klimatu patří k oblíbeným mořským lázním. V dalších přístavech - Iquique, Tocopila a Antofagasta - spadnou vydatné deště jen asi třikrát za sto let. Severovýchdně od Antofagasty leží ve výšce 1 850 m oáza Calama, která je jednou z mála lokalit na území Atacamy, jež využívá vlastních zdrojů vody. Současně je známá jako místo, kde se nachází najvětší povrchový měďný důl na světě, který zabezpečuje Chile asi čtvrtinu příjmů ze zahraničního obchodu.
Dávní indiáni, kteří obývali oblast Atacamy, zanechali po sobě geoglyfy (obrazy vyryté do země), které vědce ve 20.století uvedly do rozpaků. Nikdo nenašel přijatelné vysvětlení pro několik stovek obrazů zdobících poušť v dolině Azapa blízko Ariky a pokrývajících horské svahy masivu Pintados nedaleko Iquique či v různých jiných lokalitách. Zobrazují zvířata, lidi, geometrické tvary a vzory. Největším z nich je 120 m dlouhý obr z Atacamy, vytvořený v blízkosti Iquique. Jeho silueta se táhne přes nevysoké pahorky vyčnívající nad plochou, neúrodnou krajinou. Dodnes zůstává tajemstvím, kolik mu je let a kdo ho vytvořil z tmavých kamenů rozložených na písečném podkladu. Stáří podobných výtvorů na území Peru odborníci datovali do období od 400 let př.n.l. až do roku 900 n.l. Známé geoglyfy kultury Nazca na pampě Ingenio vznikly odstraněním vrstvy tmavších hornin a odhalením světlejšího podloží. Leží na rovinatém území, takže jsou viditelné jen z ptačí perspektivy. V poušti Atacama jsou geoglyfy umístěné na svazích, takže jsou z větší dálky dobře rozpoznatelné, z výšky však jsou vidět nejlépe. Na cíl a smysl těchto obrázků existuje několik názorů. Někteří si myslí, že mají astrologickou funkci, jiní jsou přesvědčeni, že jsou to vzkazy pro incké obchodníky, nebo že jde o druh historického záznamu. Nejjednodušší vysvětlení je, že jsou to jen díla starověkých umělců. Avšak skutečný důvod, proč lidé, kteří bojovali o holý život na poušti, strávili mnoho let vytvářením gigantických obrazů, zůstane asi navždy neznámý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama