Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Půlnoční slunce

28. července 2008 v 8:36 |  Přírodní divy světa
Vyskytuje se v polárních oblastech, kde po určitou dobu část roku nikdy nezapadá za obzor. Způsobuje to sklon zemské osy, který určuje délku dne a noci na celé naší planetě. Zatímco země v blízkosti rovníku mají po celý rok přobližně stejně dlouhý den a noc, v oblastech blízko pólů délka dne a noci výrazně kolísá. Čím blíže k severnímu nebo jižnímu pólu, tím jsou tyto rozdíly větší. Země se otáčí kolem své osy jednou za 24 hodin, proto slunce vychází a zapadá v pravidelných intervalech, které způsobují střídání dne a noci. Kdyby byla zemská osa vertikální, byl by tento interval stejný a den i noc by se střídaly po 12 hodinách. Skutečnost, že zemská osa je šikmá, způsobuje, že jeden pól je k slunci blíž než druhý. To způsobuje, že na severním pólu slunce od počátku března dalších šest měsíců vůbec nezapadá pod horizont. Zůstává na obloze celých 24 hodin, přitom stoupá ode dne jarní rovnodennosti do dne letního slunovratu do výšky a po něm znovu klesá, dokud se v den podzimní rovnodennosti naztratí z dohledu. Potom si póly vymění pozici a od pozdního září je možné slunce následujících šest měsíců obdivovat na jižním pólu.
Všude na sever od 66.rovnoběžky slunce na den letního slunovratu nezapadá. V mnohých zemích jsou slavnosti letního slunovratu příležitostí k oslavám trvajícím celou noc. Pozorování půlnočního slunce za jasného počasí je velkolepý zážitek Dokonce i když je zataženo, rýsuje se jako červená koule prosvítající mraky. Délka období, během něhož slunce nezapadá, závisí na zeměpisné šířce. Na severním polárním kruhu trvá jen několik dní kolem 21.září. V Norsku se délka takového období mění, v Tromso se z půlnočního slunce mohou těšit od 21.května do 23.července, na Severním mysu od 12.května do 29.července a na Špicberkách už od 21.dubna do 22.srpna.
Protikladem období půlnočního slunce je druhá polovina roku, v níž se vyskytují dny se stálou tmou. Na sever od 70.rovnoběžky se slunce neobjevuje nad horizontem od poloviny listopadu do poloviny ledna. Na většině území Skandinávie začíná dlouhá tmavá noc na svátek Všech svatých 1.listopadu. Norové nazývají toto období "temným časem".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama