Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Rotorua

28. července 2008 v 9:03 |  Přírodní divy světa
Město Rotorua, nacházející se na Severním ostrově Nového Zélandu, má místní přezdívku "Sírové město", neboť ve vzduchu jsou tu stále cítit páchnoucí výpary. Nachází se v centru oblasti živé geotermální aktivity, provázené výskytem horkých pramenů, gejzírů, syčících par a úžasných bahenních jezírek, která chrlí velké, náhle praskající bubliny šplíchající až na břeh jezera. Jižně od města leží Whakarewarewa, což znamená "Místo zrodu par", které je výstižně pojmenováno podle největšího činného gejzíru na Novém Zélandu. Jeho představení uvádí erupce tří proudů z malého gejzíru nazvaného Prince of Wales Feathers (Péra Prince Waleského), které tryskají několik hodin. Pak gejzír Pohutu (Stříkající voda) znenadání vytryskne do výšky 30 metrů a jeho erupce trvá 40 minut.
Během viktoriánského období byly hlavní atrakcí této oblasti vějířovité růžové a bílé křemenové terasy na břehu jezera Rotomahana, ale ty v roce 1886 zničil výbuch sopky Mount Tarawera. Po explozi se začaly tvořit nové zajímavé jevy. V termálním údolí Waimangu vyplnila nejužší kráter Mount Tarawery smaragdová vodní plocha. Nad horkým jezerem Waimangu Cauldron (s teplotou vody 50 stupňů) o rozloze 5 ha se zdvíhají Cathedral Rocks, které jsou trvale zahaleny parou. Břehy jezera Rotomahana mají dnes novou atrakci nazývanou Warbrick Terrace. Vodní řasy a minerální usazeniny jsou splavovány z výše položených plošin a zbarvují níže položené terasy do zelena, oranžova a hněda i černa. Gejzír nazývaný Černá voda, podle něhož bylo celé údolí pojmenováno, byl kdysi nejvyšší na světě a také nejaktivnější, neboť v letech 1901 až 1904 jeho slaná voda traskala do výše přes 500 metrů.
Nejmalebnějším termálním areálem je Waiotapu, kde se nachází Duhový kráter, Ďáblův kalamář a Umělcova paleta, zbarvené sloučeninami různých chemických prvků. Sírové pásy tvoří žluté odstíny, oranžové pocházejí z antimonu, červené z oxidů železa, zelené zabarvení způsobuje arzen, černé uhlík a síra. Ve Waiotapu se nacházejí největší terasy celé oblasti budované usazeninami křemičitanů na vápenitém podkladu, které vznikají vypařováním vody z rozlehlé Champagne Pool. Prudká exploze před více než 800 lety zanechala po sobě krátery o průměru do 20 metrů a hloubce 12 metrů. V některých z nich bublají horké prameny, zatímco jiné jsou ozdobeny jemnými formacemi sírových krastalků.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama