Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Ruwenzori

28. července 2008 v 9:34 |  Přírodní divy světa
Název Ruwenzori znamená "tvůrce deště". Je velmi přiléhavý pro pojmenování horského masivu, který se táhne v délce asi 100 km podél hranic Demokratické republiky Kongo s Ugandou a přijímá každoročně více než 2 300 mm srážek. Jeho štíty jen zřídka nepokrývá hustá, vířící mlha, jež společně s neobyčejnými živočichy a vzácnými rostlinami přispěla k tomu, že si Ruwenzori získalo už dávno tajuplnou romantickou pověst, kterou nedopatřením podpořil i název Měsíční hory, ve starověku považované za oblast, kde pramení Nil. Objevil se před více než 1 900 lety na mapě řeckého astronoma a geografa Ptolemaia, který tuto informaci záskal ze zpráv tehdejších cestovatelů. Aristoteles nazval ještě dříve tento horský masiv Stříbrným pohořím.
Sněhem ozdobené štíty Ruwenzori, ležící méně než 50 km severně od rovníku, korunuje nejvyšší z nich, Margherita (5 109 m), která je třetím nejvyšším vrcholem Afriky. Na rozdíl od většiny afrických pohoří není masiv Ruwenzori sopečného původu, ale vznikl z prastaré skalní plošiny, izolované velkými zlomovými liniemi a postupně vyzdvižené, což se v geologické terminologii nazývá hrášť. Na svazích Ruwenzori se vyskytuje asi třicet ledovců a hranice trvalé sněhové pokrývky se na východní straně nachází ve výšce zhruba 4 500 metrů.
Dolní část svahů pokrývá tropická vegetace s hustými porosty stromů a kapradin. Nad 2 400 metrů převažují bambusové porosty, které ve výšce nad 3 000 metrů vystřídají vřesoviště. V tomto výškovém pásmu dosahují rostliny známé ze zahrad v různých oblastech světa obdivuhodných rozměrů. Obrovské lobélie dosahují výšku 6 metrů i více, podobně jako starček obecný. Vřesy, bohatě zásobované mineralizovanou půdou a vydatnými srážkami, dosahují výšky 12 mterů a jejich větve pokrývá hustý mech. V travnatých i zalesněných oblastech žijí sloni a buvoli. Malé antilopky skálolezce a leoparda lze potkat všude pod úrovní sněžné čáry. Mezi zvláštní živočichy Ruwenzori patří trojrohý chameleon Jacksonův a daman skalní připomínající zajíce, který má místo drápů kopyta a vydává pisklavé zvuky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama