Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Sahara

28. července 2008 v 10:13 |  Přírodní divy světa
Sahara je obrovská, rozlohou 8,8 milionů km2, největší pouští na světě. O její území se dělí deset států. Na severu ji ohraničuje Středozemní moře a horská soustava Atlasu, na západě Atlantský oceán, na východě Rudé moře. Na jihu postupně přechází do oblasti savan afrického Súdánu, které se nazývají Sahel. Oblast Sahary má nižší nadmořskou výšku než ostatní území Afriky. Je to zdánlivě nekonečná, pustá planina o nadmořské výšce 180 až 390 metrů. Jen asi pětinu jejího území pokrývá písek v podobě písečných dun táhnoucích se až k horizontu jako suché, zvlněné moře, které utvářejí typický vzhled Sahary. Duny neustále mění svou podobu. Svrchní vrstvy písku jsou naváty do vrcholů a brázd, střídavě vyrovnávaných a znovu navršovaných horkými suchými větry, a rozpaluje je slunce. Duny pyramidového tvaru mohou dosáhnout výšky až 250 metrů.
Kromě oblastí pokrytých souvislými plochami písku (erg) se na Sahaře nacházejí četné rozlehlé plošiny, jejichž skalnatý povrch erodoval a pokrývá ho kamenitá poušť (hammada), nebo štěrk (reg). K takovým oblastem patří i nehostinná oblast alžírské plošiny Tassili. Sahara získala název z množného čísla arabského pojmenování pouště, přičemž různé její části mají vlastní názvy. Na východě se nazývá Ténéré neboli Země strachu, v jihozápadním Alžírsku a severozápadním Mali nese jméno Tanezrouft, což znamená Žíznivá poušť. Tvoří ji vyprahlá krajina dosahující šířky 1 450 km, která je úplně bez života a proto sloužila jako první oblast testování francouzské atomové bomby. Nejvyšší část Sahary tvoří horské masivy Ahaggar v Alžírsku a Tibesti na území Čadu. Denní teploty vzduchu dosahují v poušti více než 37 stupňů, přičemž mnohé rekordní nejvyšší teploty byly naměřeny v této oblasti. Na severu jsou nejteplejšími měsíci července a srpen, zatímco na jihu je největší horko v květnu a červnu. V noci teploty prudce klesají. Větry vanou bez přestání a víří písek, který se mění v prach. V některých oblastech se vyskytují písečné bouře sedmdesát dní v roce. Vítr může na plochém, pískem pokrytém území dosahovat obrovské rychlosti, neboť jej nic nezpomaluje. Oslepující a ohlušující písečné bouře mohou bičovat krajinu v rychlosti 50 km/h.
Nejsušší části Sahary mají méně než 25 mm srážek ročně a v některých jejích částech nezaprší v průběhu několika roků. Na severu se vyskytují poměrně pravidelně zimní deště, ale výpar je tak velký, že se do země vsákne jen málo vody. Současné suché podnebí se datuje teprve asi od roku 3 000 př.n.l. Existují údaje o tom, že v prehistorickém období tu byla úrodná země, kde žili buvoli, sloni a žirafy. Současná zvířata jsou většinou zahrabaná v brlozích, jen na plošinách se vyskytují gazely a v pohořích divoké ovce. Velkou část pouště nepokrývá žádná souvislá vegetace, v některých oblastech však je možné najít trávy, jsou zde zastoupeny některé druhy z rodu slunečnic. Nejúrodnějšími místy jsou oázy zásobované podzemními prameny, jako Ouargla a Touggourt, v nichž roste dva a půl milionu palem. V oáze El Goléa se palmy mísí s borovicemi, tamaryšky a eukalypty. Tolga je jednou z několika oáz známých svými lahodnými datlemi. V oblasti Sahary roste asi 70 druhů datlových palem, jejichž plody jsou odedávna důležitým zdrojem příjmu. Na podzim se sesbírá asi 100 000 tun datlí, z nichž asi polovinu tvoří velký masitý druh deglet nour, určený převážně na export.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama