Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Schwarzwald

28. července 2008 v 11:47 |  Přírodní divy světa
Římané jej nazývali Hercynský les a ponechali ho nedotčený. Roku 363 o něm císař Julián psal jako o "neproniknutelné divočině". V 16.století byly některé níže položené části odlesněny s cílem zakládání obcí a pro potřeby zemědělství, a přesto byly zbylé lesy nadále považovány za hrůzostrašná místa a tmavé hory působily záhadně. Teprve v 19.století se Schwarzwald, který získal svůj název v 8.století podle hustých porostů, stal vyhledávaným cílem turistů a lázeňských hostí.
Schwarzwald (Černý les) se táhne v délce asi 160 km od severu k jihu, kde ho ohraničuje řeka Rýn. Jeho šířka kolísá mezi 30 a 60 km. Tvoří ho horská pásma s mírnými stráněmi a plochými hřebeny. Nejvyšší vrcholy přesahuje výšku 1 400 metrů. V západní části se střídají husté lesy se širokými údolími, na východě zelená údolí s mírně tvarovanými hřebeny. Nádheru jeho tmavých borových lesů je možno obdivovat z vyhlídkové silnice Schwarzwaldhochstrasse, která vede v délce 60 km podél hřebenu masivu z Baden-Badenu do Freudenstadtu. Na této trase nejsou žádná významná města, ale celá řada odpočívadel, z nichž je pěkný výhled na hřebeny seřazené za sebou, jejichž dolní části se topí v mlze a příležitostně otevírají pohled na údolí Rýna a masiv Vogéz za ním. Silnice vede kolem 17 metrů hlubokého Mummelsee, legendárního domova vodních víl a malebného sedmistupňového vodopádu u Allerheiligene. Nedaleko se nacházejí ruiny kláštera založeného roku 1196. K jiným zajímavým mototuristickým trasám patří Tälerstrasse, která vede přes hlubokou soutěsku Murgtal, prochází vesnicemi se starými obrannými zdmi a dřevěnou architekturou, kolem romantických jezer a zajímavých přírodních rezervací a pak přes Höllental mezi Freiburgem a Donaueschingenem. Höllental (Pekelné údolí) zřejmě dostalo název od těžko přístupného a nebezpečného horského průsmyku, přes nějž byla vybudována silnice až tehdy, když tudy Marie Antoinetta, budoucí manželka Ludvíka XVI., cestovala roku 1770 do Francie. V minulosti se v okolních skalách ukrývali zbojníci, kteří stříleli na neopatrné cestující. Dnes však celým údolím vede široká silnice. Na vysoké skále u vstupu do údolí, stojí bronzová socha jelena. Toto místo se nazývá Hirschsprung (Jelení skok) na památku neuvěřitelného skoku jelena přes celé údolí. Cestou je možno vidět také 40 metrů hluboké jezero Titisee, ležící v bývalém ledovcovém údolí, které je dnes oblíbeným výletním místem.
První návštěvníky do této oblasti přilákali lázně známé už v 1.století, dokonce se zde zachovala zrestaurovaná římská lázeňská zařízení. Wildbad byl založen ve 14.století. Legenda praví, že je objevil lovec, který poranil divoké prase, jež pak nalezl, jak se koupe v léčivých pramenech s vodou více než 40 stupňů teplou. Pověstným lázeňským městem je Baden-Baden, založený už Římany a dodnes pověstný léčivými prameny, které jsou nejteplejší v Evropě. Lázně a jezera Schwarzwaldu mají svou přitažlivost, avšak jeho největší chloubou jsou lesy, které jsou v poslední době v ohrožení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama