Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Sekvoje

28. července 2008 v 11:10 |  Přírodní divy světa
Sekvoje Sierry Nevady v Kalifornii jsou potomstvem stromů, které rostly na Zemi před miliony let. Dokázaly přežít v oblastech, které unikly posledním ledovým dobám a v současnosti se nacházejí jen na západních svazích Sierry Navydy, kde jsou pro jejich růst ideální půdní a klimatické podmínky. Patří mezi nejstarší známé živé organismy, neboť jejich věk odhadují vědci na více než 3 000 let. Znamená to, že zapustily kořeny v době, kdy v Egyptě vládli faraoni. Mají skutečně obrovské rozměry, jejich kmeny mají průměr osm a někdy i devět metrů. Králem sekvojí je strom nazývaný Generál Sherman, největší živý objekt, který je i se svými větvemi vetší než sousední stromy, jeho nejnižší větev je silná 2 m. Odhaduje se, že jeho hmotnost činí 2 000 tun. Dosahuje výšky 82 metrů. Druhý největší strom, Generál Grant, je vysoký 81,5 metru a má maximální průměr 12 metrů. Sekvoje nazval maďarský botanik a jazykovědec narozený v Bratislavě Stephan Ladislaus Endlicher (1804-1849) podle jednoho příslušníka indiánského kmene Irokézů, který jako první předvedl svůj kmenový jazyk do abecedy. Tento muž jménem Sequoyah, měl takový respekt, že jej jeho soukmenovci v roce 1828 vybrali za svého zástupce ve Washingtonu.
Sekvoje děkují za dlouhověkost zejména své kůře. Vysoký obsah taninu jí dodává neobyčejnou odolnost proti poškození hmyzem a houbami. Tato látka jí propůjčuje také načervenalou barvu. Její tloušťka (až 60 cm) ochraňuje stromy před útoky zvířat a chrání je před různými onemocněními. Když zdejší oblast navštívil roku 1873 skotský přírodovědec John Muir, napsal : "Tyto velké stromy nic nepoškodí. S výjimkou vlivů obrovských přírodních katastrof jsou nesmrtelné". Bouřky lámaly větve a blesky občas rozčísly nejvyšší větve v korunách stromů, ale naštěstí způsobovaly jen dočasné škody. I po lesních požárech stromy jednoduše postupně setřásly černou barvu sazí a po několika letech z nich znovi vyrazily zelené větve a obnovila se jejich kůra. Jeden z obrovských stromů má v kmeni vypálenou díru velkou jako pokoj, ale přitom stále žije. Požáry dokonce přispěly k růstu dalších stromů, neboť vyčistily nižší vegetační patra a umožnily semenům zapustit kořeny. Dospělé stromy padnou a umírají obvykle až tehdy, když erozí odnesená půda obnaží poměrně mělký systém kořenů, poskytující zásoby živin a zajišťující odolnost stromů proti náporům bouřek.
Roku 1890 byl na ochranu stromů zřízen Sequoia National Park. Roku 1940 byl vytvořen národní park Kings Canyon, který tvoří údolí Kings River se strmými svahy. Oba parky byly spojeny trasou Generals Highway, která je dlouhá 74 km. Vede kolem Grant Grove, prochází kolem druhého největšího stromu Generál Grant a jako smutný kontrast přes Big Slump Basin, oblast, kde byly sekvoje vykáceny. Na její trase leží také Giant Forest (Les obrů) se stromem Generál Sherman a jeho impozantními společníky, k nimž patří i Generál Lee, McKinley, Washington, Generál Pershing a Senate Group. Silnice a stezky parku nabízejí také působivá panoramata pohoří Sierra Nevada, vytvořeného pohyby obrovských bloků zemské kůry, v němž za dlouhá tisíciletí ledovce vyhloubily až 1 600 m hluboká údolí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama