Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Skalní vlna

29. července 2008 v 9:33 |  Přírodní divy světa
Skalní vlna se tyčí do výšky 15 m nad plošinu, která ji obklopuje. Vypadá jako obrovská mořská vlna, která se v příští vteřině rozbije o pobřeží. Z jejího povrchu spláchla dešťová voda minerály a různé chemické substance, které po celé její stometrové délce vytvořily barevné pruhy červenavě hnědé, černé, žluté a šedé barvy, dokreslující dojem vlny valící se oceánem. Tam, kde se voda vypaří, zanechávajíc za sebou chemické nánosy, tj. uhličitany a hydroxidy železa, barvy na skále tmavnou. Nejefektněji vypadá tento zvláštní úkaz ráno, kdy přímé sluneční světlo zvýrazní hloubku a jas jeho barev. Skalní vlna není osamělá. Vyčnívá na severním konci výchozu mohutné vrstvy známé jako Hyden Rock. Skalní vlna je dost dlouhá, aby jí bylo možno využít k postavení přehrady (pochází z roku 1928), která je velmi významným zdrojem vody pro koně osadníků. Zhruba před 2 miliardami 700 miliony let se zde nacházel útes s vertikální stěnou, ale erozní procesy jej zformovaly do současného tvaru obrovské vlny. Svého času vědci předpokládali, že ji vytvořily větry, které podél ní přenášely prachové částice písku, jež ji "ostruhaly" do zaobleného tvaru. Soudobé teorie však tvrdí, že vítr není schopen podobný tvar vytvořit. Geologové se domnívají, že celá vrstva Hyden Rock byla v minulosti částečně přikryta půdou. Prosakující voda obohacovaná rozkládajícím se organickým materiálem vytvářela slabé kyseliny, které postupně rozpouštěly spodní části skály. Později byly povrchové části zeminy odplaveny, a tak byly odhaleny vymleté části skály, jejíž podobu dotvořila činnost větru.
Tato neobvyklá skála je nejobdivovanější z přírodních výtvorů, které se v této oblasti Austrálie nacházejí. Silnice vedoucí podél základny skály vede skrze původní buš ke skále Hipoo's Yawn. Vypadá jako obludná zívající tlama, která pravděpodobně vznikla podobným způsobem jako Skalní vlna. Několik kilometrů severněji se nachází zajímavý skalní útvar Humps (Hrby) a v jeho blízkosti netopýří jeskyně Bates Cave. Byly v ní objeveny dobře zachované příklady umění původních obyvatel Austrálie (Austrálců) v podobě kreseb. Vedle se nacházejí staré jeskyně zvané gnamma, na jejichž dně jsou pukliny, které domorodci využívali k získávání vody.
Stará legenda říká, že jeskyně Bates Cave byla domovem "Hrůzostrašné Muky", která byla plodem zakázané milostné avantýry mezi domorodou dívkou a mladíkem z nepřátelského kmene. Měla šilhavé oči, které byly považovány za znak ďábla. Když Muka dospěla, byla prý skoro tři metry vysoká a terorizovala široké údolí vražděním. Své oběti odvlékala do jeskyně a tam je snědla. Když ji matka přistihla, jak pojídá mrtvé dítě a vyčítala jí to, zavraždila i ji. Nakonec se místní kmeny spojily a vyštvaly ji z jeskyně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama