Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Soutěsky Čchang-ťiangu

29. července 2008 v 10:24 |  Přírodní divy světa
Břehy soutěsek Čchang-ťiangu v čínské provincii S'-čchuan lemují pagody, které měly lodivodům a jejich cestujícím zabezpečit náklonost bohů a ochránit je před zlými duchy. Současné lodě potřebují ke zdolání tří po sobě následujících soutěsek 12 hodin, avšak v minulosti to byla dlouhá a riskantní plavba na velkých člunech tažených proti proudu silnými lany skupinou mužů navlečených do postrojů. Zhruba osmdesátitunový člun muselo táhnout až 300 mužů, a i přesto mnohé z nich ztroskotaly.
Číňané nazývají tuto řeku , známou v minulosti u nás jako Jang-c'-ťiang, jménem Čchang-ťiang, což zamená Dlouhá řeka. Skutečně je po Nilu a A,mazonce nejdelší řekou na světě. Pramení v tibetském horském masivu Tanggula, protéká provincií S'-čchuan a centrální Čínou k východu a po 6 300 kilometrech se u Šanghaje vlévá do Východočínského moře. Před staletími byla tepnou Číny a její hlavní dopravní spojnicí. Na jejím toku se ještě stále provozuje čilá doprava. Soutěsky jsou romantickými úseky řeky, jejíž tok se zde zužuje až na 100 m. V době povodní se jimi valí 30 metrů vysoká povodňová vlna. Vznikly asi před 70 miliony let, kdy mohutné posuvy zemské kůry změnily polohu dvou sousedních horských masivů. Podle legendy je stvořil mýtický vládce Yu Velký, který prosekal skálu a vytvořil kanál odvádějící vody z provincie S'-čchuan.
Soutěskami vede trasa výletních lodí plující z Čchung-čchingu do Wu-chanu. Lodě vyplouvají v Čchung-čchingu, průmyslovém městě u ústí Ťia-ling-ťiangu do Čchang-ťiangu, a míjejí nejprve 55 m vysokou pagodu Šibaocaj z 18.století. Dvě strmé skály tvoří přirozený vstup do první soutěsky, která je nejdramatičtější a nejkratší, měřící jen 8 km. Jeskyně vysoko ve strmých skalách byly hrobkami udatných bojovníků. Řada malých jeskyněk ve skále je podle pověsti schodištěm, které vytvořil sluha Meng Liang, když hledal bezpečný hrob pro svého pána. Soutěska Wu je dlouhá 40 km a dominuje jí dvanáct "hor-víl", z nichž každá má své jméno. Podle pověsti Královna nebes poslala tucet svých dcer, aby pomohly se spoutáním vod. Když svůj úkol dokončily, proměnila je ve skály, aby mohly sledovat a ochraňovat plavce na řece. Dvanáct metrů vysoký skalní útes Yao Ji má jméno podle nejmladší z nich, a je téměř stále zahalen do mlhy. Poslední soutěska Si-ling je dlouhá 80 km a tvoří ji několik menších zúžených úseků, které mají rozmanité názvy. Legenda o jednom z nich praví, že lodivod, který na tomto místě neshodil svůj náklad do vody, později klesnul ke dnu i s celým svým člunem. Si-ling byla nejnebezpečnější soutěskou se zrádnými skalami a mohutnými proudy. Až do roku 1950 cestující obvykle vystoupili z člunů a některé úseky prošli pěšky, aby se zrádné vodě vyhnuli. Pagoda Bílé kosti na jednom ze skalisek je místem posledního odpočinku těch, kteří zde utonuli. Na konci soutěsky Si-ling zdobí stráně kopců pomerančovníky a loď vstupuje do oblasti Ke-čuoské přehrady. Tu už nahradila stavba vysoké přahrady San-sia (Tři soutěsky), jež promění divoký úsek řeky v klidnou vodní nádrž.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 H. H. | E-mail | 1. října 2014 v 15:00 | Reagovat

dobry den,
chtela bych se informovat o individualnim cestovani po rece Yangze k trem souteskam.Poradite mi, prosim, ktery usek je nejzajimavejsi, kde se nalodit, kde zakoncit plavbu (po proudu ne proti, a ne vyletni lodi), v jakou hodinu vyplout, abychom neprojizdeli tim nejlepsim v noci...mam predstavu o max.1-2denni plavbe.A kde zakoupit palubni listky (dopredu)?dekuji moc za radu...H.

2 H. H. | E-mail | 1. října 2014 v 15:02 | Reagovat

dobry den,
chtela bych se informovat o individualnim cestovani po rece Yangze k trem souteskam.Poradite mi, prosim, ktery usek je nejzajimavejsi, kde se nalodit, kde zakoncit plavbu (po proudu ne proti, a ne vyletni lodi), v jakou hodinu vyplout, abychom neprojizdeli tim nejlepsim v noci...mam predstavu o max.1-2denni plavbe.A kde zakoupit palubni listky (dopredu)?dekuji moc

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama