Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Staffa

29. července 2008 v 10:58 |  Přírodní divy světa
Rybáři ze souostroví Vnitřní Hebridy měli vlastní galský název pro jeskyni, kterou zdobí čedičové sloupy a jež se nachází na ostrově Staffa (Ostrov melodií). Nazývali ji jednoduše "Hudební jeskyně". Všichni slyšeli záhadné zvuky Eolovy harfy obklopující čedičové sloupy. Jejich tóny inspirovaly Mendelssohna, který složil Předehru Fingalova jeskyně. Pro svět byla jeskyně neznámá, dokud ji v roce 1772 nenavštívil Joseph Banks, pozdější prezident Royal Society.
Ostrov Staffa je asi 1,6 km dlouhý a jeho nejvyšší bod se vypíná 41 metrů nad mořskou hladinu. Čedičové sloupy, které ostrov tvoří, vznikly během vulkanických aktivit, jež v dávných časech našly v zemské kůře slabiny a podél linie vedoucí od pobřeží Antrimu ke Skye vynesly na povrch velké masy roztaveného čediče. Čedič je možno najít na ostrovech Rathlin, Islay a Mull a také na Staffě. Tato sopečná aktivita byla na základě nalezených zbytků rostlin datována do eocénu, tedy do doby asi před 70 miliony let. Ke vstupu do jeskyně vede výběžek šestiúhelníkových sloupů zvaný Fingal's Chair (Fingalova židle). Každému, kdo se na ni posadí, splní tři přání. Vstup do jeskyně tvoří velkolepý oblouk, který zasahuje 60 mterů do nitra ostrova. Je asi 18 metrů vysoký a zužuje se od 13 metrů na začátku po 6 metrů na jeho konci. Melodické zvuky je možno slyšet v době vysokého přílivu, kdy postupující vlny vytlačují z jeskyně vzduch.
Když Banks Staffu navštívil, přijali ho místní prostí obyvatelé, kteří lovili ryby, chovali dobytek a "každý večer zpívali v nářečí erse, kterému jsme nerozuměli". Roku 1784 přijel na ostrov francouzský geolog a cestovatel Barthélémi Faujas de St.Fond. Tehdy žili na ostrově dvě rodiny, ale kolem poloviny 19.století už byl neobydlený. V polovině 20.století vznikly plány na vybudování turistického centra na ostrově. Díky ochranné iniciativě organizací National Trust, Countryside Commision a Nature Conservancy se tyto záměry neuskutečnily a zklamaný majitel ostrov za 20 000 liber prodal.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama