Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Svatoondřejský zlom

29. července 2008 v 11:17 |  Přírodní divy světa
Svatoondřejský zlom (St. Andreas Fault) je společně se svými výběžky nejlépe prozkoumaný zlomový systém na světě. Tvoří jej obrovská puklina mezi dvěma velkými tektonickými deskami zemské kůry. Je to "živý" zlom s periodicky se opakujícími pohyby, které pro 20 milonů Američanů znamenají vážné nebezpečí zemětřesení. Zlom se táhne v délce 1 125 km od Point Reyes na sever od San Francisca přes Golden Gate a centrální část poloostrova, na němž město leží, až za Los Angeles a na jih k hranicím Mexika a ke Kalifornskému zálivu. Ačkoli většina zlomu je ukryta pod povrchem, v místech, kudy probíhá, tvoří v krajině zřetelnou jizvu.
Zemětřesení se v oblasti vyskytují proto, že tichomořská deska, na níž leží San Francisco a Los Angeles, je postupně tlačena na sever směrem k severoamerické desce. Vědci vypočítali, že během posledních 25 milionů let se to projevilo v horizontálním posunu o 282 km. V současnosti činí tento pohyb jen asi 5 centometrů za rok. Pokud se jedna deska posouvá na druhou, je všechno v pořádku. V určitých oblastech na sebe desky narážejí. Tehdy dochází k tlakům, které vyvolávají lámání desek a s tím spojené posuny zemské kůry vyúsťují do velkých otřesů.
Během největšího zemětřesení, které postihlo San Francisco roku 1906, dosáhl takový posun 6,4 metrů. V jižní polovině Kalifornie se odehrálo poslední větší zemětřesení roku 1857, když se zlom pohnul na úseku dlouhém 349 km, a roku 1971 při pohybu jednoho z menších výběžků. Posledním upozorněním stále přítomného nebezpečí bylo zemětřesení zaznamenané 17.října 1989. Dosáhlo síly 7,1 Richterovy stupnice. Jeho epicentrum leželo asi 120 km jižně od San Francisca, mezi Santa Cruz a San José. Navzdory dlouhé historie destruktivních následků zemětřesení byly podél zlomové linie postaveny dálnice, nemocnice, univerzitní areály a sídliště.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama