Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Údolí Hunza

30. července 2008 v 19:29 |  Přírodní divy světa
Údolí Hunza leží uzavřeno ve velkolepém prostředí velehor severního Pákistánu v průměrné nadmořské výšce 2 440 metrů. V minulosti je spojovala s civilizací jen 105 km dlouhá přístupová cesta, jejíž zdolání trvalo pěšky tři dny. Je to krajina, jejíž krása vyráží dech. Obklopuje řeku Hunza napájenou ledovci a korunuje ji ostrý štít Mount Rakaposhi, jehož zasněžený vrchol se tyčí do výšky 7 788 metrů.
Údolí Hunza se stalo součástí Pákistánu roku 1974. Předtím zde vládla po staletí jedna a tatáž rodinná dynastie. Ještě dnes, ačkoli 30 000 obyvatel údolí už neplatí pravidelné daně emírovi, ho většina z nich považuje za svého vůdce. Historikové se nikdy neshodli na původu předků obyvatel tohoto zvláštního údolí, proto existuje několik teorií. Jedna z nich tvrdí, že v době tažení Alexandra Makedonského dostalo pět jeho vojáků horečku a bylo nuceno zůstat v údolí Hunza. Okouzleni krásou zdejší přírody zůstali v údolí natrvalo a stali se prapředky dnešních obyvatel. Jeho jazyk burushaski však není možné srovnat s žádným jiným existujícím jazykem, takže skutečný původ předků domorodců zůstává i nadále tajemstvím.
Údolím vede historcká "Hedvábná cesta", nebezpečná horská trasa, po níž starověcí obchodníci vozili své zboží z Číny. Po staletí se obyvatelé údolí živili přapadáváním karavan ve vysokohorských průsmycích. Na skalách nad obcí Ganesh se nachází "Kniha hostí Hedvábné cesty", kde cestující už od 5.století zanechávali nápisy, data a jména. Roku 1880 si Británie uvědomila možnost ohrožení severní hranice ze strany Ruska, a tak na jihozápadě údolí v Gilgitu umístila vojenskou posádku. Dlouhodobý konflikt mezi Gilgitem a Hunzou vedl ke kruté bitvě mezi britskou armádou a obyvateli údolí, která skončila dobytím pevnosti Baltit postavené vysoko nad údolím. Roku 1947 se severní část stala součástí Kašmíru, ale převážně muslimské obyvatelstvo se stavem nebylo spokojeno a nakonec byla i tato část přopojena k Pákistánu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama