Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Údolí Yosemite

30. července 2008 v 20:06 |  Přírodní divy světa
Strmé skalní stěny, obrovské dómy a šumící vodopády okouzlily návštěvníky hned po jeho objevení v polovině 19.století. Ledovce vytvořily hladké, do tvaru písmene U modelované stráně kaňonu řeky Merced. Zanechaly po sobě neporušené žulové skalní útesy s téměř svislými stěnami, k nimž patří Al Capitan a Half Dome, tyčící se nad dnem údolí "jako stěny jakéhosi nebeského města". Vedlejší údolí a přírodní vodní prameny, nacházející se po celém území vytvářejí neobyčejné vodní kaskády. Nejzajímavější jsou v květnu a červnu, kdy tají sněhy. Některé se v letním období mění v pouhé stružky, jiné, jako je Silver Strand a Ribbon Falls, se úplně ztrácejí. Yosemite Falls, jimž řeka Yosemite Creek spadá ze své visuté doliny, mají svůj začátek 739 metrů nad dnem údolí. Upper Falls (436 m) a Lower Falls (98 m) mají dohromady desetkrát větší výšku než Niagarské vodopády.
Údolí leží v srdci Yosemite National Park ve východní Kalifornii. Rozkládá se v nadmořské výšce 600 až 4 000 metrů. Území parku křižuje více než 1 300 km stezek. Tuolumne Meadows, největší komplex subalpínských luk v Sierra Nevadě, pokrývá od počátku léta koberec divoce rostoucích kvetoucích rostlin. Počátky Tioga Road, která prochází přes Tuolumne, jsou spojeny s hornickou trasou z roku 1880. Je najvýše položenou silnicí Kalifornie a šplhá až do průsmyku Tioga Pass (3 031 m). Mariposa Grove, nacházející se 56 km na východ od údolí Yosemite, představuje největší porost sekvojí v parku. Strom Grizzly Giant je starý 2 700 let. California Tree, vysoký 71 m, má uprostřed kmene tunel, což je svědectví o dobách, kdy vytváření atrakcí bylo důležitější než ochrana vzácných stromů.
První dokument potvrzující, že oblast Yosemite musí být uchráněna pro celý národ, pochází z roku 1860, kdy se stala státním parkem "pro veřejné využití, stálou rekreaci a odpočinek". Zůstalo však na Johnu Muirovi, který se v Yosemite usadil, aby zahájil tažení za jeho další ochranu před spásáním ovcemi a těžbou stavebního dřeva. Muir přednášel a psal s vášnivou výřečností, přičemž zdůrazňoval, že pohoří a jezera tohoto území jsou pozemským projevem boží dokonalosti a musí být chráněny. Tvrdil, že Bůh tisíc let chránil stromy před veškerými pustošivými vlivy přírody, ale jen vláda Spojených států je může zychránit před chamtivostí lidí. Předvídal, že stále více lidí bude před stresem a městským způsobem života hledat útočiště v divoké přírodě. Muir nakonec zvítězil a v roce 1890 Kongres USA vyhlásil Yosemite za národní park.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama