Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Velký bariérový útes

3. srpna 2008 v 10:01 |  Přírodní divy světa
Rozlehlý podmořský svět Velkého bariérového útesu představuje mimořádně krásný labyrint útesů, písečných nánosů, skalnatých ostrovů a lagun, táhnoucí se v pásu dlouhém více než 2 000 km. Lemuje východní pobřeží Austrálie od Torresovy úžiny na severu po obratník Kozoroha. Leží na mělkém kontinentálním šelfu Queenslandu a zasahuje až 330 km do vod Tichého oceánu, do míst, kde šelf končí a oceán klesá do větších hloubek. Asi třetinu Velkého bariérového útesu zaujímají četné samostatné útesy, z nichž mnohé jsou široké jen několik metrů. Jiné zaujímají plochu více než 50 km2. Vyčnívají jen kousek nad mořskou hladinu, nebo zůstávají těsně pod jejím povrchem. Nad útesy ční malé písečné ostrovy z udusaného písku a korálových úlomků. Jsou pokryty vegetací, která vyrostla ze semen zanesených sem větrem nebo ptáky.
Koráli tvoří tisíce až stovky tisíc korálových polypů, drobných jednoduchých organismů, které dokážou z mořské vody získat uhličitan vápenatý a proměnit jej v pevnou vápencovou schránku. Když odumřou, vyrůstají na nich znovu a znovu další generace korálů, takže vznikají trvale rostoucí útvary s větvičkami, krajkovými vějíři a dalšími rozmanitými seskupeními. Schránky jsou obvykle bílé, ale existuje více než 300 druhů korálů, které útesům propůjčují jasně růžové, modré, fialové a žluté zbarvení. Vlny Tichého oceánu nepřetržitě buší do vnější části útesů. Ve vlhkém období, které trvá od listopadu do února, je bičují prudké lijáky. Příležitostné cyklony zdvíhají mohutné vlny, které jsou schopné odervat části útesů z mořského dna a odplavit i malé korálové ostrůvky. Velký bariérový útes však všem podobným nárazům odolává, neboť je živým celkem se schopností obnovy. Průzkumné vrty dokázaly, že korálové vrstvy mohou být silné až 500 m. Mohou však růst jen v mělké vodě, hluboké do 50 m, neboť to je vzdálenost, do níž ještě proniknou sluneční paprsky. Teplota vody nesmí po celý rok klesnout pod 20 stupňů. Pro svůj růst také potřebují dostatečně slanou vodu. Velký bariérový útes končí u Papuy-Nové Guineje, protože řeka Fly přivádí do Papujského zálivu množství sladké vody.
Stále se obnovující korálový svět je domovem mimořádně rozmanitého podmořského života, žijí zde pyskáči, láčkovci, barrakudy, ježovky, hvězdice, krabi, malé i větší různobarevné rybičky. Dohromady se zde vyskytuje více než 1 300 druhů ryb a více než 4 000 druhů měkkýšů, kteří dodávají útesu neobyčejnou barevnost. Nacházejí se zde také kapustňáci, gigantické manty obrovské, delfíni a velryby, které sem každou zimu připlouvají až z Antarktidy. Žraloci nikdy nepředstavovali v okolí útesu ohrožení. Pro člověka jsou mnohem nebezpečnější ropušnicovité ryby z rodu Cephalopholis, které leží na dně a jsou tak dobře zamaskované, že je není možné rozeznat od okolních skal, a perutýni ohniví s jedovatými ostny. V období od října do začátku února navštěvují zálivy mořské želvy, které zde kladou vajíčka, mláďata se z nich líhnou od poloviny ledna do dubna.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama