Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Velký kaňon

3. srpna 2008 v 10:22 |  Přírodní divy světa
Velký kaňon je 349 km dlouhý, 2 133 metrů hluboký a 200 metrů až 29 km široký. Vytvořila jej řeka Colorado, která vykrojila do zdvíhající se Coloradské plošiny hluboké údolí. Než byla v roce 1963 vybudována přehrada Glen Canyon Dam, přenášela řeka kaňonem denně asi 500 000 tun náplavů. V současnosti poklesla jejich hmotnost asi na 80 000 tun. Ve skalních stěnách kaňonu je ukryta historie stará dvě miliardy let, takže geologové mohou číst osudy tohoto území z vrstev pískovců, vápenců a břidlic. Každá vrstva hornin má vlastní barevný odstín : šedý, zelený, růžový, hnědý a světle fialový. Nejmladší formace hornin jsou staré 225 milionů let. Usazeniny kaňonu jsou bohaté na různé zkameněliny, od primitivních rostlin až po stromy, od mořských ulit až po zbytky dinosaurů.
Severní okraj kaňonu položený ve výšce 2 500 metrů pokrývají smrkovo-jedlové lesy, asi o 360 metrů výše rostou borovice a jalovce. Rostlinstvo okrajových částí kaňonu se výrazně liší od vegetace, která pokrývá její vnitrozemí. Na dně kaňonu se nachází pouštní krajina s letními teplotami až o 7 stupňů vyššími než na jeho okrajích. Pásmo vegetace lemující okraj kaňonu nabízí vhodné životní prostředí pro množství savců, k nimž patří rys, dikobraz, srnec a kojot. V pouštní oblasti žijí chřestýši a leguán obojkový. Kromě toho bylo v oblasti Velkého kaňonu zaregistrováno asi 200 druhů ptáků.
Z jižního okraje kaňonu vedou k jeho dnu dvě trasy. Bright Angel Trail se vine dole v délce 12,9 km od osady Grand Canyon Village, zatímco strmější South Kaibab Trail překonává vzdálenost 11,3 km od Yaki Point po visutý most přes řeku Colorado. Jen jedna trasa, North Kaibab, klesá dolů od severu. Je dlouhá 22 km a spojuje trasu South Kaibab s řekou. Okružní cesta po okraji kaňonu trvá fyzicky zdatným návštěvníkům šest až osm hodin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama