Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Viktoriiny vodopády

4. srpna 2008 v 11:22 |  Přírodní divy světa
V místech, kde proud Zambezi směřující k jihovýchodu protíná nedohledné savany Zambie, nenasvědčuje její klidný tok tomu, že se nedaleko nachází největší africký vodopád. Asi 200 km nad vodopády protéká Zambezi, se svými 3 500 km čtvrtá nejdelší řeka Afriky, širokým mělkým korytem, v němž jsou roztroušeny malé ostrovy. První zprávu o tom, že se blíží velkolepá atrakce, poskytuje oblak tvořený kapičkami vody, který je možno někdy pozorovat i ze vzdálenosti 60 km, zejména při vysokých vodních stavech, tento jev provází mohutné burácení. Původní název vodopádů byl Shengwe (Kotel), avšak příslušníci domorodého kmene Kalolo-Lozi je nazývali Mosi-oa-Tunya, což znamená Hřmící dým. V místech, kde je koryto Zambezi nejširší se řítí její vody v čedičových skalách do hluboké propasti, která přetíná její tok. Tato propast vznikla v puklině podloží asi před 150 miliony let a vody řeky ji erozí zformovaly do dnešní podoby. Zdá se, jako by padající voda na dně propasti explodovala. Silné proudění vody vzduchu zachytává vodní tříšť tvořící chumáče mlhy a vynáší ji až do výšky 300 metrů. V nejširší části vodopády měří 1 700 metrů a jejich největší výška je 108 metrů. V období povodní, od března do května, protéká přes skalní práh více než 636 milionů litrů vody za minutu, což představuje úctyhodnou sílu. Její energie byla částečně spoutána roku 1938 vybudováním elektrárny.
Korunu vodopádu rozdělují skalnaté ostrůvky a výběžky na několik menších úseků, jimž vévodí burácející proud běsnící nad úžinou propasti Devil's Cataract (Ďáblův katarakt). Ostrov Catarakt Island odděluje Ďáblův katarakt (katarakt tj. stupňovitý vodopád) od 731 m široké části Main Falls (Hlavní vodopád), která je také rozdělena na několik částí. Nachází se zde také ostrov Namkabwa Island, stále ještě známý jako Livingstonův ostrov, a polokruhovitý vodopád Horseshoe Falls (Podkovový vodopád). Další výběžek pevné země odděluje Rainbow Falls (Duhový vodopád), jehož vody se řítí do nejhlubší části propasti. Na východním břehu řeky leží 101 metrů široký Eastern Cataract (Východní katarakt), který je v období sucha bez vody. Pod ním je ve stěně vodopádu prohlubeň s hlubokým kotlem, známá jako Armchairská deprese.
Pod vodopádem tvoří koryto řeky úzké hrdlo Boiling Point, široké pouhých 64 metrů a dlouhé 118 metrů, v němž se koncentruje obrovská síla vody v podobě obrovských vírů. Pod tímto místem Zambezi protéká v délce 72 km klikatou roklinou se strmými svahy, která tvoří Velký kaňon Zambezi. Nachází se v něm asi dvacet úseků s prudkým spádem. Po opuštění kaňonu řeka Zambezi vstupuje do středního úseku toku a vytváří hranici mezi Zambií na severu a Zimbabwe na jihu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama